200-lecie kaplicy w Kostomłotach Pierwszych

8 Sierpnia 2016
 

Wzniesiona wspólnym wysiłkiem wiernych Kaplica pw. Przemienienia Pańskiego na Górze Janowej w Kostomłotach Pierwszych w niedzielę, 7 sierpnia obchodziła jubileusz 200-lecia. Uroczystości rocznicowe połączono z mszą świętą odpustową.

W wydarzeniu w Kostomłotach Pierwszych uczestniczył starosta kielecki, Michał Godowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Robert Kaszuba oraz radny powiatowy Zdzisław Zapała.

W pierwszą niedzielę sierpnia kroki wszystkich wiernych prowadziły na Górę Janową w Kostomłotach  do Kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego. To tu przed 200 laty, na wysokości 274 m n.p.m., z inicjatywy wójta Mikołaja Żaka i na koszt Gromady Kostomłockiej wzniesiono z czerwonego i białego piaskowca jednonawową kaplicę. Budowla zamknięta jest od strony północnej półkoliście, od strony wschodniej znajduje się zakrystia, zaś od południa – kruchta wejściowa. Centralne miejsce kaplicy zajmuje drewniany ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej z dzieciątkiem, który przesłaniany jest ruchomym obrazem  przedstawiającym Przemienienie Pańskie na  Górze Tabor. Po bokach skrzyni, na postumentach ustawione są figury świętych - Pawła i Antoniego Padewskiego. Ozdobą tympanonu jest płaskorzeźba przedstawiająca gołębicę, która symbolizuje Ducha Św.

Historia kaplicy związana jest z dziejami naszego regionu. W czasie zaborów mieszkańcy Kostomłotów na mocy carskiego ukazu zostali pozbawieni prawa do kaplicy, w czasach PRL-u ocalała tylko dzięki czujności wiernych. Zdewastowana w 1986 r. została odnowiona dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców Kostomłotów. Ale mijały lata i kaplica znów uległa zniszczeniu. W 2004 r. z inicjatywy ks. dr. Mirosława Cisowskiego opracowano ekspertyzę techniczną budowli, która jednoznacznie wskazywała, że konieczny jest jej remont. Tego samego roku związał się Komitet Odbudowy Kaplicy.

- Jako motto naszych działań przyjęliśmy słowa nieżyjącego już biskupa Jana Chrapka: „Idź przez życie, aby ślady twoich stóp przetrwały” – mówi Marian Korczyński, przewodniczący komitetu. – Udało się wykonać wiele prac – zrekonstruowano krzyż z 1852 r., odnowiono ogrodzenie i naprawiono krzyż procesyjny, doprowadzono energię elektryczną i wykonano instalację elektryczną wewnątrz kaplicy, naprawiono również ogrodzenie przy krzyżu.

W ramach prac pokryto m.in. dach kaplicy, zawieszono także dzwon, wykonano montaż stolarki okiennej i drzwiowej, roboty ziemne wokół kaplicy, położono tynki zewnętrzne, odnowiono również ołtarz główny wraz z rekonstrukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejne prace prowadzone były w następnych latach – tylko w ubiegłym roku wyprostowano bramę wejściową, oczyszczono i pomalowano ogrodzenie oraz przeprowadzono obróbkę blacharską na całej długości kaplicy.

Kaplica pw. Przemienienia Pańskiego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie gminy Miedziana Góra. Każdego dnia w samo południe dzwon obwieszcza Anioł Pański, od maja do października odbywają się tu nabożeństwa fatimskie oraz okolicznościowe uroczystości  i msze intencjonalne. Kaplica udostępniana jest zwiedzającym w każdą niedzielę i święta w okresie od maja do października.

- Liturgii mszy świętej towarzyszyło poświęcenie tablicy upamiętniającej 1050-lecie Chrztu Polski i 200-lecie powstania kaplicy, uruchomiony zostanie także nowy mechanizm odsłaniający figurę Matki Boskiej – dodaje Marian Korczyński.

Patronat honorowy nad obchodami 200 - lecia powstania Kaplicy Przemienienia Pańskiego w Kostomłotach objął starosta kielecki, Michał Godowski. Starostwo Powiatowe w Kielcach współfinansowało tablicę informacyjną, która umiejscowiona jest tuż obok kościoła.

 

do góry
W czwartek (2.05.2024 r.) filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Mniowie będzie nieczynna. Pozostałe wydziały starostwa pracują normalnie. Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów