154 rocznica wybuchu powstania styczniowego

23 Stycznia 2017

W niedzielę, 22 stycznia, obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania styczniowego. 22 stycznia 1863 roku Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym. Naród polski został  przez niego wezwany do sprzeciwu przeciwko Rosji. Ponad sześć tysięcy powstańców, zjednoczonych myślą o wolnym kraju, zaatakowało rosyjskie garnizony znajdujące się w Królestwie Polskim.

Powstanie w szybkim tempie ogarnęło cały kraj. Następnie swoim zasięgiem objęło tereny Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. Trwało aż do 1864 roku, a "państwo podziemne", utworzone w czasie jego trwania, działało aż półtora roku, do jesieni 1865 roku. Ze źródeł historycznych wynika, iż w tamtym okresie stoczono około 1200 bitew, liczba powstańców, którzy wzięli udział w walkach, wynosiła około 200 tysięcy.

Powstanie styczniowe uznane jest za najdłużej trwający ruch niepodległościowy XIX wieku. Tysiące poległych i zesłanych na tereny Syberii, zabieranie majątków uczestników powstania to tylko niektóre z rezultatów walk. Jednak warto podkreślić, iż była to wielka manifestacja woli walki narodu polskiego, jego siły i przywiązania do swojej państwowości.

Pamięć o powstaniu styczniowym w dalszym ciągu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, także dzięki corocznym obchodom na terenie miast i gmin. Najmłodsze pokolenia w tym czasie mają możliwość  poznania historii swojego narodu.

 

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów