Zlot szkół Sienkiewiczowskich z wielkimi aktorami

20 Maja 2016
 

Przemarszem ulicą Sienkiewicza pod pomnik pisarza rozpoczął się XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Wzięły w nim udział 54 szkoły, w sumie ponad 200 osób z terenu całego kraju, których patronem jest znany noblista – Henryk Sienkiewicz. Starostwo Powiatowe było współorganizatorem imprezy.

Zlot rozpoczął się kolorową paradą ulicą Sienkiewicza. Uczniowie przebrani w barwne stroje postaci z powieści Sienkiewicza przemaszerowali pod pomnik naszego wybitnego pisarza. Na czele szła reprezentacja Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku. Tuż za nimi ustawiła się rodzina naszego noblisty - potomkowie autora Trylogii – wnuk Juliusz Sienkiewicz z żoną oraz prawnuczka Anna Dziewanowska z mężem. Piątkowy zlot zakończył się uroczystą galą w Kieleckim Centrum Kultury z udziałem odtwórców ról z Trylogii - Daniela Olbrychskiego oraz Jana Nowickiego. Po raz pierwszy w Zlocie wzięła udział Szkoła Podstawowa imienia Henryka Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania z Jabłonkowa z Czech.

Gości w Kieleckim Centrum Kultury powitał starosta kielecki, Michał Godowski, współorganizator zlotu.  - W naszym województwie, największym powiecie w Polsce, w gminie Strawczyn jest takie wyjątkowe miejsce jak Oblęgorek. Nic by nie było szczególnego w tym Oblęgorku, gdyby nie to, że tam przed laty przebywał, mieszkał i tworzył mistrz polskiej literatury Henryk Sienkiewicz. Osoba najbardziej rozpoznawalna, jeśli chodzi o mistrzów pióra w naszym kraju – powiedział starosta kielecki. – Cieszę się, że szkoła w Oblęgorku z godnością i wielką starannością dba o to, żeby oddać należny szacunek jej patronowi.

Starosta na koniec życzył wszystkim niezapomnianych ważeń.  – Wierzę, że Oblęgorek i jego okolice zachwycą gości zlotu, a wrażenia z pobytu w urokliwych miejscach na długo zagoszczą w pamięci – dodał Michał Godowski.

Henryka Cisowska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku, organizator zlotu powiedziała, że tegoroczny zlot wyjątkowo współgra z ustanowionym przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Henryka Sienkiewicza.

- Zlot ten łączy się z szeregiem rocznic połączonych z sylwetką naszego patrona – mówiła do gości zlotu. - Obchodzimy stulecie śmierci Sienkiewicza, 170 rocznicę narodzin. Mija także 120 lat od ukazania się powieści Quo vadis, powieści, która przyniosła mu światową sławę. Dodam, że organizacja Zlotu to duże wyróżnienie dla szkoły, a zarazem ogromne przedsięwzięcie.

Jan Nowicki przyznał, że źle się dzieje z czytelnictwem w Polsce. Zachęcał do czytania książek, które odchodzą do lamusa. - Niestety coraz mniej młodych ludzi sięga po ksiązki. Dla mnie jest to po prostu tragedia. Nie wyobrażam sobie nic nie czytać. To zajęcie jest w stu procentach jest zajęciem twórczym. Gdy czytamy książki, to wyobrażamy sobie obrazy, postacie z książki. Stajemy się bogatsi, bardziej mądrzejsi. Sam zacząłem pisać ósmą już książkę. Nie miałbym nic naprzeciwko, gdyby kolejne lata były rokiem Norwida, Mickiewicza czy Słowackiego – przyznał aktor.

TRZY DNI Z SIENKIEWICZEM

Obchody zostały rozłożone na trzy dni. W drugi dzień Zlotu rozpoczął się mszą św. w kościele w Chełmcach. Goście złożyli kwiaty na grobach potomków Henryka Sienkiewicza na cmentarzu w Chełmcach. Popołudniu odbył się piknik edukacyjny przy Pałacu Henryka Sienkiewicza. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawali postaci z powieści noblisty, grali w gry plenerowe i zwiedzali muzeum pisarza.

Zaś w niedzielę, uczestnicy Zlotu zwiedzili między innymi zamek w Chęcinach, gdzie realizowano sceny batalistyczne do filmu „Pan Wołodyjowski”. Byli także w Parku Etnograficznym w Tokarni i Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

 W Oblęgorku obecni byli wnukowie, praprawnukowie i praprawnuczkowie pisarza. - Dla mnie jest to wielki zaszczyt i wielka radość – przyznał wnuk Juliusz Sienkiewicz. Prawnuczka, Anna Dziewanowska dodała, że zlot w Oblęgorku jest wyjątkowy. – Zazwyczaj na każdym zlocie był ktoś z rodziny. Tym razem do Oblęgorka przyjechali przedstawiciele wszystkich pięciu żyjących pokoleń. To unikatowa sprawa, że tyle pokoleń udało się zebrać. Szczególnie w roku Sienkiewiczowskim. Tym sposobem spełniło się moje marzenie. Dzięki tym zlotom powstała olbrzymia rodzina szkół noblisty. Ludzie się znają, przyjaźnią. A wszystko dla upowszechniania twórczości Sienkiewicza i jego postaci.

 Dyrektor szkoły w Oblęgorku nie ukrywała dumy z organizacji zlotu. - Jestem bardzo dumna z moich uczniów, którzy wiele trudu sobie zadali w przygotowania. Od organizacji, po występy na scenie KCK. Jestem także dumna z pracowników i nauczycieli, którzy z wielkim sercem podeszli do tego zadania. Sądzę, że impreza bardzo się udała.

Kolejny, jubileuszowy Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w przyszłym roku zaplanowano w  Puławach. Współorganizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, a partnerem – Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W gali w Kieleckim Centrum Kultury uczestniczyli także: wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada oraz radna powiatowa - Monika Jabłońska.

Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół różnego szczebla noszących imię autora Trylogii. Inicjatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – pan Antoni Cybulski. Pierwszy Zlot odbył się w 1993 r. w Woli Okrzejskiej – miejscu narodzin pisarza. Na zaproszenie odpowiedziały delegacje z 32 placówek oświatowych z 16 województw. Wśród gości honorowych byli: Maria Korniłowicz – wnuczka pisarza i Tomasz Mędrzak – odtwórca Stasia z adaptacji „W pustyni i w puszczy”. To właśnie wtedy zapadła decyzja o kontynuowaniu przedsięwzięcia i organizowaniu corocznych spotkań w różnych zakątkach naszego kraju. W kolejnych latach Sienkiewiczowska Brać odwiedziła m.in.: Łańcut, Wąsosze, Łowicz, Szydłowiec, Zamość, Kraków, Warszawę, Myszków. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między szkołami noszącymi imię polskiego noblisty, poznanie miejsc związanych z życiem i  dorobkiem literackim Patrona, a także popularyzacja jego twórczości.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów