Wykład prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się z perspektywy 60 lat świadomości problemu dysleksji w Polsce.

1 Czerwca 2020

Uczniowie podwójnie wyjątkowi

W dniu 29 maja 202o r. w ramach projektu odbyła się wideokonferencja, podczas której wysłuchano autorskiego wykładu prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się z perspektywy 60 lat świadomości problemu dysleksji w Polsce. W webinarium wzięło udział blisko 140 osób. Uczestników internetowego seminarium powitał Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. 

Profesor Marta Bogdanowicz jest psychologiem klinicznym dziecięcym, założycielką i wieloletnią przewodniczącą, wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Dysleksji, wiceprzewodniczącą Europejskiego Towarzystwa Dysleksji oraz członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wykładowcą Wydziału Psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Sopocie. W trakcie swojego wystąpienia przybliżyła najważniejsze zagadnienia w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych ucznia. – O takim uczniu mówimy, kiedy nie potrafi on podołać wymaganiom szkoły, czyli podstawie programowej przy stosowaniu rutynowych metod nauczania – tłumaczyła prof. Marta Bogdanowicz.

Przedstawiła ona specyficzne  rudności w uczeniu się dzieci, młodzieży oraz dorosłych, ponieważ problem dysleksji może towarzyszyć przez całe życie w codziennych sytuacjach, takich jak: czytanie nut, opanowanie układów gimnastycznych i tanecznych, prowadzenie samochodu, orientacja na mapie, rzucanie do celu i chwytanie.

W trakcie wykładu poruszono również zagadnienia dotyczące przyczyn trudności i niepowodzeń w nauce, diagnozy dysleksji, znaczenia opinii poradni
psychologiczno-pedagogicznych, specjalnych programów nauczania, jak również praw uczniów ze specyficznymi zaburzeniami  w uczeniu się.

Ponadto na zakończenie konferencji specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przedstawili krótką informację na temat spotkań warsztatowych, które rozpoczną się już 8 czerwca 2020 r., a dedykowane są nauczycielom przedszkoli oraz szkół w zakresie trzech obszarów projektowych: uczeń ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, uczeń z zespołem Aspergera oraz uczeń zdolny. Spotkania poprowadzą specjaliści z trzech powiatowych poradni: w Bodzentynie, Chmielniku i Piekoszowie oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

Audio
Nagranie Audio

 

Kategoria: Powiązane pliki [4]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pptx 2020-06-01 Asperger.pptx
ilość pobrań: 104
Asperger.pptx 41.75KB -
ppt 2020-06-01 prezentacja M.Bogdanowicz.ppt
ilość pobrań: 184
prezentacja M.Bogdanowicz.ppt 14.48MB -
ppt 2020-06-01 SPE_info_warsztaty_1.ppt
ilość pobrań: 104
SPE_info_warsztaty_1.ppt 251.5KB -
ppt 2020-06-01 Uczeń zdolny wyzwaniem dla nauczycieli slajd 1.ppt
ilość pobrań: 120
Uczeń zdolny wyzwaniem dla nauczycieli slajd 1.ppt 20.45MB -

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów