Z prof. Andrzejem Zollem o samorządzie i samorządności

28 Kwietnia 2017
 

Tłumy mieszkańców naszego regionu przyjechały na spotkanie z profesorem nauk prawnych, byłym prezesem Trybunału  Konstytucyjnego Andrzejem Zollem, który mówił o najważniejszych sprawach dla obywateli.

Wśród ponad 700 osób, które przybyły na spotkanie w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach sporą grupę stanowiły osoby zaangażowane w działalność samorządową. Mówiąc o reformie samorządowej i próbach ograniczania samorządności były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że utożsamia się z tymi opiniami, które mówią, iż reforma samorządowa była najbardziej udaną ze wszystkich podejmowanych w III RP. Zwrócił przy tym uwagę na często błędne rozumienie samorządu. „W naszej świadomości powszechnej samorząd łączy się z prezydentem miasta, wójtem, marszałkiem, radnymi.  W Konstytucji, w art. 16 napisane jest zaś, że samorządność to obywatele. Obywatele danego terytorium tworzą samorząd terytorialny. Każdy z nas jest członkiem jakiegoś samorządu terytorialnego z racji swojego zamieszkania, miejsca do życia” – podkreślił mówca. Wyraził przy tym pogląd, że dla władzy, która chce stawiać politykę ponad prawem samorządność obywatelska nie jest mile widziana. Że są i będą podejmowane próby jej ograniczania w różny sposób. Tym ograniczeniom towarzyszy centralizacja władzy. Jako przykłady takich działań przywołał zmiany dotyczące sposobu zarządzania wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz przeniesienie nadzoru nad stacjami diagnostycznymi z gestii powiatów do instytucji rządowej. Propozycję wprowadzenia kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uznał za niekonstytucyjne ograniczanie biernego prawa wyborczego. Pytany o możliwe formy obrony samorządności profesor stwierdził, że to na działaczach samorządowych spoczywa obowiązek organizowania obywateli w obronie samorządności terytorialnej. „Przekonać trzeba obywateli w gminie, że to nie wójt i rada jest samorządem terytorialnym. Tylko ludzie, którzy wybierają wójta i radnych to jest samorząd terytorialny. I, że te próby ograniczania samorządności, które są podejmowane, to są próby podejmowane w kierunku ograniczenia praw każdego z nas, bo każdy z nas jest członkiem jakiegoś samorządu terytorialnego” – mówił Andrzej Zoll.

Pytany o ewentualność referendum w sprawie wprowadzanej reformy edukacji stwierdził, że jego zdaniem na wnioskowane referendum nie jest wcale za późno jak usiłują przekonywać politycy PiS. Jest to tak ważna sprawa, iż przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest w jego opinii zasadne. Argument polityków partii rządzącej, iż obywatele wypowiedzieli się na ten temat w wyborach uznał za chybiony, gdyż wówczas nie były znane szczegóły tej reformy. Niechęć władzy do przeprowadzenia referendum bierze się zaś z tego, że prawdopodobny wynik nie jest trudny do przewidzenia.  Bo gdyby był taki, jakiego oczekuje władza oporów przeciw referendum najprawdopodobniej by nie było.

Na zakończenie spotkania za przybycie do Kielc i bardzo interesującą dyskusję w imieniu zgromadzonych podziękował profesorowi starosta kielecki Michał Godowski, który z członkiem Zarządu Powiatu  w Kielcach Józefem Szczepańczykiem przekazał gościowi pamiątkową płaskorzeźbę przedstawiającą klasztor na św. Krzyżu.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów