Wieniec powiatu najlepszy. Jedziemy do Spały!

5 Września 2016

Wieniec powiatu kieleckiego zwyciężył podczas konkursu na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich. Będzie reprezentował region świętokrzyski na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Podczas niedzielnych Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się w Końskich, wieniec powiatu kieleckiego uwity przez niezwykłą artystkę Józefę Bucką z gminy Miedziana Góra okazał się najpiękniejszy. A to oznacza, że właśnie on będzie reprezentował region świętokrzyski podczas Dożynek Prezydenckich, które odbędą się w tradycyjnie w Spale 10 i 11 września. 

Warto dodać, że zrobiony przez nią w ubiegłym roku wieniec także tryumfował podczas dożynek powiatu. A w 2014 roku zwyciężył podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Dzieło naszej rodzimej artystki powstało w sześć tygodni. Jednakże przygotowania czyniła od pół roku. - W wieńcu dominują pszenica i żyto. Jęczmienia i owsa użyłam tylko do dekoracji, a ozdobą są pięknie kwiaty: zatrwian, róże i słoneczniki – zdradza sekrety wieńca artystka z Miedzianej Góry. Wieniec pani Buckiej nie tylko pięknie wyglądał, ale także roztaczał cudowną woń.  A to za sprawą macierzanki, mięty i kilku ziół, które dawały przyjemny zapach.

Artystka przyznała, że w misternej pracy tradycyjnie pomagał jej mąż, który jest niecenionym wsparciem i podporą. - Razem zbieramy zboża. Pomaga mi tworzyć koronę wieńca - dodała.

 - Liczymy, że w tym roku ten misterny wieniec uwity ze zbóż, ziół i przyozdobiony owocami oraz kwiatami, również zostanie zauważony – podkreśla z dumą starosta kielecki Michał Godowski. - Warto podkreślić, że o muzyczną oprawę prezentacji powiatu kieleckiego zadbał Zespół Pieśni i Tańca Morawica.

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 10-11 września 2016 roku. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 89 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP. Główna część imprezy rozpoczyna się w niedzielę w południe uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Po mszy jest najbarwniejsza część Dożynek czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie na scenie dożynkowej odbywa się część oficjalna imprezy. 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów