W trosce o pamięć narodową

4 Kwietnia 2018
 

Starostwo Powiatowe w Kielcach wspólnie z kombatantami oraz uczniami ze szkół powiatowych  wystawą „II wojna światowa na kielecczyźnie” zainaugurowało miesiąc pamięci narodowej w powiecie kieleckim.

- Pielęgnowanie pamięci jest naszym dobrem i wspólnym obowiązkiem. Jak mawiał Papież, Jan Paweł II „pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu” – powiedział podczas otwarcia wystawy starosta kielecki Michał Godowski. - Narodową tożsamość można budować tylko w nawiązaniu do wydarzeń historycznych, narodowej kultury i tradycji. Jest to szczególnie ważne we współczesnym świecie, kiedy tempo życia, szerokie otwarcie na świat i różnorakie idee tworzy warunki sprzyjające zacieraniu się właściwych Polakom wzorców patriotyzmu i  narodowej kultury. Dlatego tak ważne jest kultywowanie zbiorowej pamięci narodowej.

Starosta zaznaczył, iż samorząd powiatu kieleckiego stara się w różnoraki sposób pielęgnować narodową pamięć. - To z jednej strony wspieranie ludowej kultury i ochrona narodowego dziedzictwa, a z drugiej przypominanie ważnych wydarzeń z historii naszego narodu i jego wybitnych synów – powiedział.  

W siedzibie kieleckiego starostwa organizowane były wystawy poświęcone Tadeuszowi Kościuszce, Batalionom Chłopskim oraz Wincentemu Witosowi. Każda z nich przybliżała jakiś fragment historii Polski. Co ważne, były pokazywane w naszych powiatowych placówkach oświatowych, gdzie stanowiły ilustracje do lekcji historii.

W polskim kalendarzu każdy w zasadzie miesiąc mógłby być miesiącem pamięci narodowej. - W każdym bowiem miały miejsce znaczące dla naszego narodu wydarzenia – powstania narodowe, czy to listopadowe, styczniowe, warszawskie, ważne bitwy ważące nie tylko na dziejach naszego kraju – jak sierpniowa bitwa warszawska z 1920 r., czy wręcz całe kampanie wojenne – jak ta z września roku 1939. Mógłby to być lipiec, kiedy to w 1943 r. miała miejsce pacyfikacja Michniowa, który stał się polskim symbolem męczeństwa mieszkańców wsi, a na Kresach Wschodnich w tym samym czasie miała miejsce kulminacja tzw. rzezi wołyńskiej.

Kwiecień ma w tym kalendarzu także bardzo istotne miejsce – przed 13 laty – 2 kwietnia - zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków św. Jan Paweł II. W 1940 r. od 3 kwietnia do początków maja w Katyniu  NKWD zamordowało około 4 400 polskich oficerów, a przed 8 laty doszło do tragicznej w skutkach katastrofy na lotnisku w Smoleńsku, w której zginęło 96 wybitnych przedstawicieli Polski, udających się na obchody rocznicy mordu katyńskiego.

Ekspozycja pochodzi z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jak zaznaczył kierownik placówki - Janusz Kozera, przedstawiono na niej najważniejsze wydarzenia i fakty z okresu okupacji niemieckiej, udokumentowane zdjęciami, mapami, fotokopiami artykułów z ówczesnej prasy. Wystawa opisuje straty wojenne Kielecczyzny w latach II wojny światowej. Opowiada o zagładzie ludzi, zniszczeniach materialnych oraz grabieży polskiego majątku.

- Obecną wystawą chcemy przypomnieć codzienność dramatycznych lat okupacji – powiedział Janusz Kozera.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów