do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
13 kwietnia
2018

W partnerstwie z Ukrainą

 

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy polsko – ukraińskiej w zakresie dobrych doświadczeń edukacyjnych, rolnictwa i przetwórstwa oraz wymiany doświadczeń w kwestiach zastosowania postępu naukowo-technicznego w rolnictwie.

W imieniu Zarządu Powiatu w Kielcach list podpisał starosta kielecki Michał Godowski, zaś stronę ukraińską reprezentował Wasyl Murawel, burmistrz miasta Nowojaworowsk. Obecni byli także wicestarosta - Zenon Janus i  Przewodniczacy Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro.

- W ramach podpisanego porozumienia, stawiamy przede wszystkim na młode pokolenie. Czujemy potrzebę budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich, poprzez budowanie wzajemnej tolerancji narodowościowej w celu ułatwienia młodzieży krajów partnerskich pokonywanie barier kulturowych i uprzedzeń. Chcemy także przybliżyć młodym ludziom wiedzę z zakresu kultury, tradycji, historii oraz zwyczajów krajów partnerskich a także rozbudzić świadomość  młodzieży na potrzeby budowania wspólnej, ponadnarodowej odpowiedzialności za przyszłość wolnej Europy - mówi starosta kielecki Michał Godowski.

W ramach zawartego porozumienia, współpracować będą przede wszystkim szkoły w zakresie wymiany dobrych doświadczeń edukacyjnych. - Będziemy się starali zorganizować staże dla nauczycieli w ramach wymiany międzynarodowej. Będziemy także nawiązywać kontakty pomiędzy instytucjami kultury krajów partnerskich – dodaje starosta.

Starosta podkreślił, iż samorząd powiatu przywiązuje ogromną wagę do współpracy zagranicznej. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele możemy się uczyć od innych – powiedział. Starosta dodał, iż powiat kielecki przygotowuje wniosek do programu Erasmus+ Młodzież – Akcja 1, Mobilność edukacyjna „Wymiany młodzieżowe”.

- Projekt wymiany polega na spotkaniu grup młodzieży z dwóch krajów. Celem wymiany jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, przybliżenia wiedzy z zakresu kultury, tradycji, historii oraz zwyczajów. Młodzież zdobędzie nowe umiejętności, nauczy się współpracy zespołowej oraz rozwinie swoje zainteresowania. Wymiana przyczyni się do budowania wzajemnej tolerancji narodowościowej oraz pomoże w nawiązaniu trwałych kontaktów między młodymi uczestnikami projektu - dodał starosta.

- Chcemy zrozumieć kulturę i mentalność Polaków, dlatego tak bardzo zależy nam na nawiązaniu współpracy z partnerem z waszego kraju. Chcemy, aby życie stało się lepsze dla naszych rodaków. Chcielibyśmy aby nasza młodzież żyła normalnie. Jeśli kiedyś były nieporozumienia miedzy naszymi pastwami, chcemy o tym zapomnieć i iść do przodu, żeby pokój był między naszymi narodami – powiedział burmistrz Wasyl Murawel.

Przewodniczący Jan Cedro dodał, iż bardzo się cieszy ze słów burmistrza, który wspomniał, by zapomnieć o przeszłości, po to by budować nową przyszłość dla obu narodów. - Przeszłość jest ważna, dla historyków. My mamy prawo i obowiązek czuć się  wspólnotą, bo taka była nasza przeszłość. I powinniśmy do tej historycznej wspólnoty nawiązywać bardzo ściśle.

Porozumienie w sprawie współpracy z Ukrainą podpisali dzisiaj także przedstawiciele gminy Masłów – wójt gminy Tomasz Lato oraz Krystyna Nowakowska, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

- My jako gmina od dłuższego czasu współpracujemy z samorządem ukraińskim, głównie w zakresie kultury. Korzystając z uroków naszej pięknej gminy i bogatej kultury, chcemy rozszerzyć naszą działalność i podjąć współprace także w zakresie turystyki i sportu – powiedział Tomasz Lato.

Burmistrz wiele uwagi poświęcił na to, by przybliżyć historię Nowojaworowska. - Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Ukrainie, w obwodzie lwowskim. Zamieszkuje go 31 tysięcy mieszkańców. - Kiedyś byliśmy dużym miastem przemysłowym, obecnie się to bardzo zmieniło – opowiadał.

Warto dodać, iż w powiatowych szkołach obecnie uczy się 46 uczniów z Ukrainy. Podczas wizyty w Polsce, delegacja z Ukrainy zwiedziła wiele ciekawych miejsc powiatu kieleckiego.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner