Szkoła nauczycielem stoi

26 Września 2016

Podczas piątkowej konferencji poznaliśmy rezultaty dwóch projektów edukacyjnych zrealizowanych przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

W spotkaniu wziął udział starosta kielecki – Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Marek Kwiecień i Bogdan Gierada, pracownicy Zespołu ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz uczniowie i przedstawiciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat.

Projekt pt. „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli”, w ramach  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Akcja: „Mobilność kadry edukacji szkolnej” dedykowany był dla nauczycieli. Projektem objęte zostały trzy zespoły szkół – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Zespół Szkół Nr 2 w Chęcinach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie, z których została wyłoniona grupa 32 nauczycieli.

W ramach projektu, 16 nauczycieli odbyło już kurs udoskonalający we Włoszech. Wyjazd pozwolił  zdobyć nowe doświadczenia, poprzez poznanie systemu włoskiej edukacji, podstaw programowych, systemu oceniania oraz spotkań z kadrą nauczycielską i uczniami.

- Od wielu lat podejmujemy działania ukierunkowane na wzbogacenie warsztatu pracy pracowników pedagogicznych, który w konsekwencji przekłada się na uatrakcyjnienie szkoły, metod pracy, technik nauczania, pozwalających uczniom w bardziej przystępny sposób przyswoić wiedzę – mówił starosta kielecki Michał Godowski.

Drugi projekt dotyczył Polsko-Ukraińskiej wymiany młodzieży szkolnej na podstawie Porozumienia zawartego między Powiatem Kieleckim a Winnickim Obwodowym Dobroczynnym Stowarzyszeniem „Dom Polski” im. Tomasza Marka Leoniuka.

W dniach od 1 do 11 sierpnia 2016 roku osiemnastoosobowa grupa uczniów z Winnicy przebywała w powiecie kieleckim, natomiast od 15 do 24 sierpnia 2016 roku trzynastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach, Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie wyjechała do Winnicy.

Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili muzeum Pirogowa w Winnicy, Park Zofiówka w Humaniu, siedzibę Wehrwolf w Strzyśawce, oglądali fontanny i kościoły winnickie, pałac Potockich w Niemirowie i Tulczynie, a także uczestniczyli w zajęciach rekreacyjnych, zajęciach z języka i kultury ukraińskiej, grach i zabawach integracyjnych z młodzieżą ukraińską oraz ich rodzinami.

Wymiana uczniów obok poszerzania horyzontów młodych ludzi służy zaznajomieniu się z kulturą oraz zagadnieniami z zakresu edukacji kraju partnerskiego, pokonywaniu barier i uprzedzeń, budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich, oraz budowaniu wspólnej odpowiedzialności młodzieży za przyszłość wolnej Europy.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów