Rozmawiano o funduszach na działalność organizacji pozarządowych

9 Grudnia 2019
 

Skąd wziąć pieniądze na działalność organizacji pozarządowych? Jakie dokumenty należy złożyć, i w jaki sposób je wypełnić, aby otrzymać wsparcie? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania szkoleniowo - warsztatowego pn. „Pozyskiwanie środków finansowych na działalność organizacji pozarządowych w 2020 r.”, które odbyło się 5 grudnia br., w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku w gminie Nowa Słupia.

W spotkaniu, zorganizowanym przez starostę kieleckiego oraz członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach, uczestniczyli, m.in. członek Zarządu Powiatu w Kielcach i jednocześnie przewodniczący PRDPP Stefan Bąk oraz dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, radny Rady Powiatu Andrzej Michalski.

- Celem naszego spotkania jest zaprezentowanie możliwości pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej, budżetu Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Świętokrzyskiego oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach, wzajemna integracja, wymiana doświadczeń i wiedzy o możliwych źródłach finansowania działań, ale także przestrzeń do rozmowy o trudnościach, z którymi mierzą się organizacje w powiecie kieleckim. Jesteśmy po to, aby pomagać i rozwiązywać problemy – mówił podczas spotkania Stefan Bąk.

Gospodarz wydarzenia, Zdzisław Dudzic, jednocześnie członek PRDPP w Kielcach serdecznie przywitał wszystkich obecnych, a także krótko przedstawiając zakres swojej działalności.

Pierwszym wykładowcą był dyrektor PFRON Andrzej Michalski. Poinformował on uczestników spotkania o zakresie usług, jakie oferuje Fundusz. Dodał, że misją PFRON jest tworzenie warunków ułatwiających osobom z  niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym zaś jego wizja obejmuje nowoczesną organizację publiczną, efektywnie realizującą swoje podstawowe działania oraz inicjującą innowacyjne, na skalę polską i europejską, projekty nakierowane na rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami.

W dalszej części spotkania, dotyczącej pozyskiwania przez organizacje pozarządowe funduszy oraz sposobu wypełniania odpowiednich wniosków, głos zabrały, m.in.: Dorota Hlebicka- Józefowicz, koordynator w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz Wioletta Krzyżanowska, starszy inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury Sporu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach. Słuchacze mogli uzyskać niezbędne informacje, dotyczące pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej oraz budżetu rzeczonego Urzędu na projekty realizowane przez NGOs, środków finansowych, zarezerwowanych w budżecie powiatu kieleckiego, w ramach ogłaszanych corocznie konkursów ofert dla NGOs. Mogli także poznać procedurę wypełniania wzoru druków na podstawie Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.

Dobre praktyki III sektora  przedstawił Mariusz Brelski, wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach jednocześnie  Prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała”. Szczegółowo poinformował także o dotacjach, grantach oraz konkursach dla NGOs.

W ostatnim punkcie spotkania Kamil Żuława, przedstawiciel Stowarzyszenia Integracja i Rozwój, Kluczowy Doradca Ogólny Kielecko-Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udzielił niezbędnych informacji na temat dotacji oraz wsparcia organizacji pozarządowych przez sektor ekonomii społecznej.

W swoim wystąpieniu, Kamil Żuława stwierdził, m.in., że   ekonomizacja działalności podmiotu ekonomii społecznej może przybierać różne formy prawne i organizacyjne, które mają wady i zalety. Głównym celem, jaki został postawiony przed Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej działającymi w województwie świętokrzyskim, jest ekonomizacja sektora pozarządowego i rozwój czegoś, co określa się mianem „przedsiębiorczości społecznej.

Na zakończenie spotkania Stefan Bąk serdecznie podziękował wszystkim za obecności i aktywny udział w spotkaniu.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów