Rozmawiali o zdrowiu psychicznym
7 Maja 2026Odbyło się posiedzenie Zespołu Koordynującego Realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2030. W spotkaniu uczestniczył starosta kielecki Tomasz Pleban i wicestarosta Tomasz Dulny.
Posiedzenie poprowadził Przewodniczący Zespołu Stefan Bąk.
Na wstępie posiedzenia starosta podziękował członkom Zespołu za dotychczasową pracę i zaangażowanie. Zwrócił również uwagę na narastający problem zdrowia psychicznego.
- Skala zjawiska jest alarmująca. Specjaliści zwracają uwagę, że problem zdrowia psychicznego dotyka coraz większej liczby osób, nie tylko dorosłych, ale także młodzież. W tej sytuacji ważne jest każde działanie służące zapewnieniu profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym wsparcia - podkreślał starosta.
- Liczę na efektywną współpracę i nowe pomysły- zwrócił się do członków Zespołu wicestarosta Tomasz Dulny, podkreślając znaczenie promocji zdrowia psychicznego i edukacji, szczególnie wśród seniorów i uczniów.
Podczas spotkania członkowie Zespołu zwracali uwagę na szereg problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Arleta Kempka, kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych "San Damiano" w Chęcinach poruszyła temat narastającego wśród seniorów problemu uzależnienia od leków oraz braku placówek leczenia uzależnień dla osób 60+. Wspomniała także o niewystarczającej liczbie ośrodków z podwójną diagnozą, w sytuacji gdy przybywa osób, które jednocześnie leczą uzależnienie oraz współwystępujące zaburzenia psychiczne.
Z kolei Lidia Świeboda-Toborek, psycholog z PCPR w Kielcach zaapelowała o zwiększenie liczby spotkań dla seniorów, które wzmocniłyby ich kondycje psychiczną.
Członkowie Zespołu, w tym Przewodniczący Stefan Bąk, zwracali także uwagę, m.in. na wsparcie rodzin, które nierzadko zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. Jednocześnie członkowie Zespołu wskazywali na potrzebę tworzenia infrastruktury, w tym Centrum Zdrowia Psychicznego oraz rozwijania opieki środowiskowej.
W trakcie posiedzenia pracownicy Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej przedstawili sprawozdanie z realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego za lata 2024-2025.
Celem głównym programu jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki oraz wsparcia, adekwatnych do ich potrzeb.
W ramach programu zrealizowano szereg działań, w tym m.in. przeprowadzono kampanie informacyjne, warsztaty, szkolenia, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Ponadto uruchomiono infolinię wsparcia oraz grupy wsparcia, które oferowały pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla osób potrzebujących.
Nawiązano także współpracę z placówkami medycznymi, szkołami oraz organizacjami pozarządowymi, co pozwoliło na zintegrowanie działania na rzecz zdrowia psychicznego w społeczności lokalnej.
Zwiększono dostępność terapii indywidualnej i grupowej , rozwinięto ofertę dla dzieci i młodzieży. Opracowano „Przewodnik o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.
W wyniku tych działań zwiększyła się liczba osób objętych wsparciem oraz dostępność usług w obszarze zdrowia psychicznego. Łącznie, z działań zawartych w Programie skorzystało w latach 2024- 2025 ponad 46 tysięcy mieszkańców powiatu.