Pyton, boa, kameleon. Które zwierzęta do rejestracji?

15 Czerwca 2020
 


26 zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa UE zgłoszono w ubiegłym roku do rejestru prowadzonego w Starostwie Powiatowym w Kielcach. W bieżącym roku liczba ta jest mniejsza, co może być spowodowane epidemią koronawirusa. Przypominamy jednak, że zgłoszenie w przypadku posiadania takiego zwierzęcia jest obowiązkowe.

W 2018 roku do rejestru w Starostwie Powiatowym w Kielcach wpisano 30 zwierząt, w 2019 roku zgłoszeń było 26, a od początku bieżącego roku 8, głównie ptaków. W ubiegłym roku w rejestrze pojawiło się kilka bardziej egzotycznych okazów, m. in. pytony królewskie i boa.

Dlaczego rejestr jest ważny?

Rejestrację posiadania i hodowania zwierząt podlegających ograniczeniom dla powiatu kieleckiego prowadzi Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach.

- Ten rejestr jest istotny z punktu widzenia troski o środowisko i o różnorodność gatunkową. Stanowi formę weryfikacji, a dzięki temu także ochrony zwierząt, zwłaszcza tych zagrożonych wyginięciem. Ma m. in. zapobiec ich przemycaniu oraz niekontrolowanemu uwalnianiu do środowiska. W pewien sposób obliguje również posiadacza do zapewnienia zwierzęciu właściwej opieki, co nie zawsze jest rzeczą łatwą – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Potwierdzają to sami hodowcy. - Hodowla gatunków, które nie są typowe dla polskich warunków i naszego klimatu wymaga dużego wysiłku, zaangażowania i odpowiedzialności - mówi Mateusz, hodowca z powiatu kieleckiego. - Zwierzętom trzeba zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panowały w ich naturalnym środowisku. To m. in. specjalna dieta, odpowiednia temperatura (czasem zmienna w ciągu doby), często potrzebne są też urządzenia do utrzymywania wilgoci czy całe systemy cyrkulacji powietrza. Poza tym ważny jest czas, który trzeba im poświęcić, by poznać ich potrzeby. W tym przypadku niewiedza może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia – dodaje hodowca.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

O obowiązku rejestracji mówi rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996r. (z późniejszymi zmianami). Dotyczy on osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia oraz osób, które prowadzą ich hodowlę. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A - te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

Z obowiązku rejestrowania zwierząt podlegających ograniczeniom wyłączone są:

  • ogrody zoologiczne,
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów,
  • podmioty czasowo przetrzymujące zwierzęta celem ich leczenia i rehabilitacji.

Jak zgłosić zwierzę do rejestru?

- Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m. in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Wpis do rejestru wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 26 złotych. Zgłoszenie posiadania zwierzęcia, o którym mowa powyżej jest obowiązkowe. Umyślne niewywiązanie się z tego obowiązku jest wykroczeniem.

Więcej informacji o rejestrze dostępnych jest na www.salamandra.org.pl/prawocites/rejestracja oraz pod nr tel. w starostwie: 41 200 14 73.

Pyton, boa, kameleon. Które zwierzęta do rejestracji? Pyton, boa, kameleon. Które zwierzęta do rejestracji?
3

Pyton, boa, kameleon. Które zwierzęta do rejestracji?

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów