do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Uwaga! 21 lutego br. Zarząd Powiatu w Kielcach przyjął Księgę Identyfikacji Wizualnej Powiatu Kieleckiego, która znajduje się w zakładce „Dla Klienta”W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. System Centralnej Ewidencji Pojazdów CEP wciąż nie działa poprawnie, niezależnie od Starostwa. O ustaniu tej awarii niezwłocznie poinformujemy.Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
03 kwietnia
2017

Przypomnieli o Kościuszce

 

W przeddzień kolejnej rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk kościuszkowskich pod Racławicami w Starostwie Powiatowym w Kielcach otwarto wystawę „Tadeusz Kościuszko w tradycji ludowej i narodowej”.

Na 15 planszach zaprezentowano życiorys Naczelnika Powstania oraz wydarzenia objęte wspólną nazwą Insurekcja 1794 – bitwa pod Racławicami, uniwersał połaniecki, upadek insurekcji, sylwetkę Bartosza Głowackiego. Osobna część wystawy jest poświęcona związkom ruchu ludowego z tradycją kościuszkowską.

Starosta kielecki Michał Godowski otwierając wystawę powiedział, że inspiracją do jej urządzenia była przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i Rok Kościuszkowski. Starosta podkreślił udział chłopów w bitwie racławickiej oraz zasługi Tadeusza Kościuszki dla sprawy chłopskiej.

- Dla uczczenia roku Kościuszki, postanowiliśmy zorganizować wystawę poświęconą jednemu z najważniejszych bohaterów naszej ziemi – mówi starosta kielecki, Michał Godowski. – Zgromadzone zdjęcia ukazują drogę podkrakowskich włościan z gospodarstwa wiejskiego na pole bitewne, by przez Manifest Połaniecki, chorągiew grenadierów krakowskich z napisem „Żywią y bronią” stać się ważną treścią w patriotycznym wychowaniu Polaków przez dwa wieki. Zachęcam mieszkańców powiatu do odwiedzenia naszej siedziby i zapoznania się z wystawą.

Obecny na otwarciu Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podziękował starostwu za podjęcie tej inicjatywy. Jego zdaniem samorząd powiatowy w ten sposób włącza się w obchody istotnych wydarzeń w historii Polski. Ze zgromadzonych na wystawie kopii dokumentów  jasno wynika, że istnieje bardzo ścisły związek między budzeniem narodowej świadomości chłopów w okresie Insurekcji a późniejszymi ich postawami. W początkach ruchu ludowego bardzo często odwoływano się do powstania kościuszkowskiego, które po raz pierwszy w dziejach warstwę chłopską wprowadziło w nurt spraw narodowych.

Z kolei Jan Cedro, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, przypomniał iż Kościuszko jest nie tylko bohaterem Polski, ale także Stanów Zjednoczonych. Jest wyjątkową osobowością w dziejach Polski uosabiającą głęboki patriotyzm. Osoby przychodzące do starostwa dla załatwienia różnych ważnych dla siebie spraw będą miały okazję do chwili refleksji nad tym ważnym dla Polaków wydarzeniem jakim była Insurekcja Kościuszkowska.

- Postać Tadeusza Kościuszki jest nie tylko nietuzinkowa, wręcz wybitna. Doskonale wiemy, że późniejsze losy tego bohatera mogłyby stanowić gotowy scenariusz do filmu historyczno – przygodowego – powiedział Jan Cedro.

- Ekspozycja została stworzona w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie jako jedna ze zbioru wystaw czasowych wypożyczanych na zewnątrz. Składa się z 15 plansz tekstowo-ilustracyjnych. Warto dodać iż wystawa po dwóch tygodniach będzie prezentowana w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kieleckiego – mówi Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, podzielił się refleksją na temat genezy uroczystości odsłonięcia pomnika Bartosza Głowackiego, bohatera insurekcji kościuszkowskiej w Racławicach, która odbyła się 22 maja 1994 roku. Warto dodać, iż Józef Szczepańczyk, osobiście brał udział w przygotowaniach tego wydarzenia.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Warto nadmienić, że w Kielcach pamięć o powstaniu kościuszkowskim jest bardzo mocno ugruntowana. Przed 100 laty w miejscu, gdzie zatrzymały się idące spod Szczekocin na Warszawę wojska Naczelnika Powstania ustawiono obelisk z napisem: Tu obozował Tadeusz Kościuszko 9 – 10 czerwiec 1794 r. Pamiątkową tablicę umieszczono zaś na budynku, w którym urzędował Naczelnik ze swoim sztabem. W pobliżu kieleckiej katedry znajduje się grób bohatera spod Racławic Wojciecha Bartosza Głowackiego. Ranny w bitwie pod Szczekocinami zmarł w Kielcach o czym przypomina pamiątkowa płyta nagrobna z napisem: „Ś.P. Wojciech Bartosz Głowacki, bohater spod Racławic. Ranny pod Szczekocinami. Zmarł w Kielcach 9.VI.1794”. Nad napisem znajduje się krzyż wraz z dwoma, symbolicznie skrzyżowanymi, kosami. Niedaleko od tego miejsca na Wzgórzu Zamkowym znajduje się ufundowana w 100. rocznicę śmierci Kościuszki pamiątkowa płyta. W jej górnych rogach umieszczono daty 1817 oraz 1917. Orzeł znajdujący się poniżej popiersia Naczelnika, trzyma w szponach szarfę z hasłem: Wolność, Całość, Niepodległość. Jeszcze niżej znajduje się napis: Naczelnikowi Narodu – Tadeuszowi Kościuszce – Kielczanie.

03 kwi
2017

Otwarcie wystawy "Tadeusz Kościuszko - w kręgu tradycji ludowej i narodowej".

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner