HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
13 grudnia

Przedsiębiorczy biznesmeni z powiatu kieleckiego

124 prace plastyczne i trzy biznesplany stworzone przez 16 uczniów. W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Junior + Przedsiębiorczość = Sukces" i towarzyszący mu konkurs plastyczny „Mój wymarzony zawód”.

„Junior + Przedsiębiorczość = Sukces” to konkurs dla młodzieży organizowany w ramach Powiatowych Targów Pracy. W tegorocznej, piątej już edycji, wystartowały drużyny młodych ludzi z czterech szkół: Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.

Cel, jak przyświecał konkursowi to zachęcenie młodych osób do zapoznania się z informacjami o rynku pracy, zapotrzebowaniem na zawody oraz szerzenie wiedzy i świadomości w zakresie przedsiębiorczości. Akcja ta miała na celu także podniesienie świadomości wśród uczniów o wadze decyzji edukacyjnych, jakie podejmują na etapie szkoły podstawowej oraz to, że decyzje będą miały wpływ na ich sytuację zawodową w przyszłości.

Prace były zgłaszane w dwóch kategoriach: pierwsza Mój wymarzony zawód, skierowanej do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz drugiej – Biznesplanu, skierowanej dla uczniów szkół podstawowych począwszy od klasy czwartej oraz gimnazjów.

W kategorii „Mój wymarzony zawód” jury oceniało prace nadesłane przez 124 uczniów z I i II klas. Prace wykonane były techniką plastyczną, malarska, rysunkową, graficzną oraz przestrzenna. Spośród plac nagrodzono jedną oraz przyznano pięć wyróżnień. Mogliśmy się z nich dowiedzieć, że wymarzony zawód to m.in. cukiernik, lekarz, weterynarz, strażak, śpiewaczka, a nawet podróżnik. Ostatecznie zwyciężczynią konkursu została Katarzyna Jagiełło z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Wyróżnienia otrzymali: Hanna Kopeć z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zagnańsku, Dawid Kawecki, Eryk Ból z Zespołu Szkół Oświatowych w Piekoszowie, Olaf Fałek,  Marcel Kij z Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.

W kategorii „Biznesplan” uczestniczyło 16 uczniów z trzech szkół. Kapituła konkursowa w składzie: Mirosław Gębski starosta kielecki, Paweł Więcek, dziennikarz „Echa Dnia”, Paweł Michalec, dyrektor marketingu Radio eM Kielce oraz Agnieszka Madetko, kierownik Zespołu ds. Informacji i Promocji zdecydowała, że pierwsze miejsce zdobył pomysł na otwarcie Centrum Turystyczno – Rekreacyjnego „Przystanek Tetrapoda”, który przedstawili uczniowie z Zagnańska. Dwa pozostałe biznesplany Studnio Sportu „Wycisk” w Nowinach oraz Spacer w Moro – Portfolio uczniów Gimnazjum w Morawicy zostały wyróżnione.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem waszej wyobraźni o przyszłych zawodach, my ludzie dojrzali często łapiemy się na tym, że postępujemy utartymi schematami, a wy ludzie młodzi, którzy jesteście na progu wyborów, marzycie i dopiero planujecie przyszłość i ten wymarzony zawód.  Wasze prace, które zawisną na korytarzach naszego urzędu, będą dla nas inspiracją, pokazały jak może wyglądać przyszłości ten wymarzony zawód – powiedział dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Grzegorz Piwko.

Przewodniczący kapituły konkursowej Paweł Więcek podkreślił, że prace uczniów sprawiły kapitule konkursu wielką estetyczną radość.  – Życzę wam, żeby te plany, które namalowaliście nie pozostawały tylko planami i żeby ich życie nie zakończyło się tylko na etapie tej pracy. Żebyście mieli odwagę, siłę i determinację, żeby wcielać je w życie. Spełniajcie swoje marzenia – powiedział.

O spełnianiu marzeń mówił także przewodniczący Rady Powiatu – Jacek Kuzia. – Kiedyś mój syn marzył o basenie przy szkole i komputerach dla każdego. Trzydzieści lat temu jego marzenia wydawały się dla mnie nie realne.  Okazało się, że marzenia się spełniają, czego i wam życzę – powiedział.

Jak podkreśliła Weronika Krzyżak, która wspólnie z sześcioma innymi koleżankami opracowała BiznesPlan  „Przystanek Tetrapod”. – Centrum Tetrapoda będzie miejscem, które pokaże potencjał turystyczny Rezerwatu Przyrody Zachełmie, w których odnaleziono ślady najstarszego zwierzęcia chodzącego – Tetrapoda. Wierzymy, że tworząc infrastrukturę, zatrudniając przewodników, miejsce to będzie przyciągało turystów z całej Polski i nie tylko – mówiła dziewczyna.

Na koniec nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy przybyli do starostwa młodzi goście otrzymali drobne upominki oraz gratulacje.