do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
13 grudnia
2019

Przedsiębiorczy biznesmeni z powiatu kieleckiego

 

124 prace plastyczne i trzy biznesplany stworzone przez 16 uczniów. W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Junior + Przedsiębiorczość = Sukces" i towarzyszący mu konkurs plastyczny „Mój wymarzony zawód”.

„Junior + Przedsiębiorczość = Sukces” to konkurs dla młodzieży organizowany w ramach Powiatowych Targów Pracy. W tegorocznej, piątej już edycji, wystartowały drużyny młodych ludzi z czterech szkół: Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.

Cel, jak przyświecał konkursowi to zachęcenie młodych osób do zapoznania się z informacjami o rynku pracy, zapotrzebowaniem na zawody oraz szerzenie wiedzy i świadomości w zakresie przedsiębiorczości. Akcja ta miała na celu także podniesienie świadomości wśród uczniów o wadze decyzji edukacyjnych, jakie podejmują na etapie szkoły podstawowej oraz to, że decyzje będą miały wpływ na ich sytuację zawodową w przyszłości.

Prace były zgłaszane w dwóch kategoriach: pierwsza Mój wymarzony zawód, skierowanej do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz drugiej – Biznesplanu, skierowanej dla uczniów szkół podstawowych począwszy od klasy czwartej oraz gimnazjów.

W kategorii „Mój wymarzony zawód” jury oceniało prace nadesłane przez 124 uczniów z I i II klas. Prace wykonane były techniką plastyczną, malarska, rysunkową, graficzną oraz przestrzenna. Spośród plac nagrodzono jedną oraz przyznano pięć wyróżnień. Mogliśmy się z nich dowiedzieć, że wymarzony zawód to m.in. cukiernik, lekarz, weterynarz, strażak, śpiewaczka, a nawet podróżnik. Ostatecznie zwyciężczynią konkursu została Katarzyna Jagiełło z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Wyróżnienia otrzymali: Hanna Kopeć z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zagnańsku, Dawid Kawecki, Eryk Ból z Zespołu Szkół Oświatowych w Piekoszowie, Olaf Fałek,  Marcel Kij z Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach.

W kategorii „Biznesplan” uczestniczyło 16 uczniów z trzech szkół. Kapituła konkursowa w składzie: Mirosław Gębski starosta kielecki, Paweł Więcek, dziennikarz „Echa Dnia”, Paweł Michalec, dyrektor marketingu Radio eM Kielce oraz Agnieszka Madetko, kierownik Zespołu ds. Informacji i Promocji zdecydowała, że pierwsze miejsce zdobył pomysł na otwarcie Centrum Turystyczno – Rekreacyjnego „Przystanek Tetrapoda”, który przedstawili uczniowie z Zagnańska. Dwa pozostałe biznesplany Studnio Sportu „Wycisk” w Nowinach oraz Spacer w Moro – Portfolio uczniów Gimnazjum w Morawicy zostały wyróżnione.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem waszej wyobraźni o przyszłych zawodach, my ludzie dojrzali często łapiemy się na tym, że postępujemy utartymi schematami, a wy ludzie młodzi, którzy jesteście na progu wyborów, marzycie i dopiero planujecie przyszłość i ten wymarzony zawód.  Wasze prace, które zawisną na korytarzach naszego urzędu, będą dla nas inspiracją, pokazały jak może wyglądać przyszłości ten wymarzony zawód – powiedział dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Grzegorz Piwko.

Przewodniczący kapituły konkursowej Paweł Więcek podkreślił, że prace uczniów sprawiły kapitule konkursu wielką estetyczną radość.  – Życzę wam, żeby te plany, które namalowaliście nie pozostawały tylko planami i żeby ich życie nie zakończyło się tylko na etapie tej pracy. Żebyście mieli odwagę, siłę i determinację, żeby wcielać je w życie. Spełniajcie swoje marzenia – powiedział.

O spełnianiu marzeń mówił także przewodniczący Rady Powiatu – Jacek Kuzia. – Kiedyś mój syn marzył o basenie przy szkole i komputerach dla każdego. Trzydzieści lat temu jego marzenia wydawały się dla mnie nie realne.  Okazało się, że marzenia się spełniają, czego i wam życzę – powiedział.

Jak podkreśliła Weronika Krzyżak, która wspólnie z sześcioma innymi koleżankami opracowała BiznesPlan  „Przystanek Tetrapod”. – Centrum Tetrapoda będzie miejscem, które pokaże potencjał turystyczny Rezerwatu Przyrody Zachełmie, w których odnaleziono ślady najstarszego zwierzęcia chodzącego – Tetrapoda. Wierzymy, że tworząc infrastrukturę, zatrudniając przewodników, miejsce to będzie przyciągało turystów z całej Polski i nie tylko – mówiła dziewczyna.

Na koniec nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy przybyli do starostwa młodzi goście otrzymali drobne upominki oraz gratulacje.

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner