Powiat w walce ze smogiem

14 Sierpnia 2017
 

Drugi odcinek programu edukacji ekologicznej „Eko-świętokrzyskie IV” został poświęcony kampaniom antysmogowym, przedstawiając rolę poszczególnych środowisk, które nagłaśniają problem tego zjawiska i walczą o poprawę naszego najbliższego otoczenia. W materiale wicestarosta Zenon Janus opowiada o szerokich działaniach powiatu kieleckiego na rzecz poprawy jakości powietrza.

 - Powiat kielecki prowadzi szerokie działania jeśli chodzi o czyste powietrze. Należą do nich termomodernizacja oraz wymiana instalacji grzewczych i kotłowni w jednostkach podległych starostwu, w celu ich przystosowania do opalania paliwami przyjaznymi środowisku. Należą do nich głównie olej i gaz – mówi Zenon Janus, wicestarosta. - Zwracamy także uwagę na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu zainstalowana jest instalacja solarna a w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka Szpital w Kielcach – pompy ciepła. W najbliższym czasie zainstalowana zostanie instalacja solarna w Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach.

Wydając pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, nasz urząd zwraca uwagę na jakość paliwa jaka będzie stosowana w zakładach.

 - Duży nacisk kładziemy na kształcenie dzieci i młodzieży – nie tylko uświadamiamy jakie skutki niesie „smog”, ale przede wszystkim uczymy jak skutecznie z nim walczyć, zapobiegać – mówi wicestarosta. -  W ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu Kieleckiego „Dla Ziemi, dla siebie” przeprowadziliśmy takie konkursy jak: Dbamy o czystość powietrza, Chcemy oddychać czystym powietrzem czy Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim. Wychodzimy z założenia, że …”czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”, i że jest to najlepsza forma edukacji dorosłych  poprzez ich dzieci, wnuki.

 Od 4 lat kieleckie starostwo prowadzi akcję nasadzeń drzew i krzewów miododajnych. - Środki przekazujemy gminom z terenu naszego powiatu, które kupują sadzonki i nasadzają je na własnym terenie lub osobom indywidualnym, głównie pszczelarzom – dodaje Zenon Janus. - Z danych jakie otrzymujemy od gmin wynika, że co roku zakupionych zostaje ok. 3500 sztuk drzew i krzewów.

Pod tym linkiem można obejrzeć cały materiał:

http://www.tvswietokrzyska.pl/programy/eko-swietokrzyskie-iv/item/23577-kampanie-antysmogowe.html

 


 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów