Pomoc dla osób w trudnej sytuacji

17 Maja 2017
 

Osoby i rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej z gmin: Łopuszno, Chęciny, Morawica, Daleszyce będą mogły korzystać z bezpłatnych porad specjalistów: mediatora, psychologa, pedagoga, radcy prawnego.

W powiecie kieleckim, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach uruchamia punkty konsultacyjne dla osób w trudnej sytuacji. Pierwsze cztery punkty powstaną w gminach: Łopusznio, Chęciny, Morawica i Daleszycach.

 - W ramach punktów przewidziano poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych oraz wychowawczych, pomoc dla osób przeżywających kryzysy życiowe, pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie socjalizacji w szkole, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, wyciszanie konfliktów małżeńskich, prowadzenie mediacji rodzinnej, profilaktyka dla mieszkańców m.in. ukierunkowanych na rozwój umiejętności wychowawczych rodziców, profilaktyka zachowań, agresywnych wśród dzieci i młodzieży, porady prawne w zakresie prawa cywilnego w tym: prawo rodzinne, prawo pracy, rzeczowe i inne, pomoc prawna w sporządzaniu projektów, pozwu, wniosku - wylicza Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, dyżury w pierwszy poniedziałek miesiąca, tel. 41 200 17 03, 41 200 17 16, 41 200 17 10.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łopusznie, dyżury trzecia ( psycholog, pedagog) i czwarta (mediator) środa miesiąca, tel. 41 391 42 82.

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach, dyżury w trzeci (mediator, radca prawny) i czwarty ( psycholog, pedagog) wtorek miesiąca, tel. 41 315 10 54.

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy, dyżury w drugi czwartek miesiąca, tel. 41 301 40 41.

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach, Ośrodek Mediacji, dyżury w pierwszy (psycholog, pedagog) piątek miesiąca i czwarty (radca prawny) poniedziałek miesiąca, tel. 41 307 24 78.

 Porady będą udzielane raz w miesiącu po ustaleniu zgłoszeń/ilości zainteresowanych z danej gminy przez Ośrodek Pomocy Społecznej

PORADY I KONSULTACJE

Zadanie punktu konsultacyjnego: wsparcie specjalistów dla osób/rodzin będących w kryzysie oraz w innych trudnych sytuacjach życiowych dotyczących między innymi; przemocy, konfliktów, problemów opiekuńczo- wychowawczych z dziećmi.

Porad i konsultacji udzielać będą pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach:

  • Psycholog- Lidia Świeboda-Toborek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadzi poradnictwo i konsultacje  psychologiczne dla rodzin oraz osób indywidualnych. Realizuje działania z obszaru interwencji kryzysowej. Diagnozuje zaburzenia i trudności w funkcjonowaniu poznawczym, społecznym i emocjonalnym występujące u dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w problematyce całościowych zaburzeń rozwojowych, w tym spektrum autyzmu. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, grup wsparcia oraz warsztatów psychoedukacyjnych ukierunkowanych na rozwój osobisty, kształtowanie umiejętności rodzicielskich i poszukiwanie rozwiązań sytuacji problemowych.

  • Psycholog- Marcelina Jończyk- Król

Absolwentka Wydziału Filozoficznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Psycholog praktyk zajmujący się poradnictwem, wsparciem oraz diagnozą psychologiczną dla pieczy zastępczej oraz mieszkańców powiatu kieleckiego. Posiada doświadczenie w pracy z rodzinami w kryzysie m. in. w sytuacji straty osoby bliskiej. Specjalizuje się w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rodzinami borykającymi się z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi.

  • Pedagog- Justyna Kasperek

Absolwentka pedagogiki i resocjalizacji, oligofrenopedagogiki oraz terapii pedagogicznej mediator. Dzięki  wieloletniemu  doświadczeniu w pracy pedagoga szkolnego, zna potrzeby i problemy dzieci. Specjalizuje się   w pomocy dzieciom i młodzieży posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych. Prowadzi konsultacje dla rodzin mających problemy  wychowawcze i trudności z utrzymaniem odpowiedniej motywacji do nauki dzieci i młodzieży. Prowadzi działania z zakresu psychoedukacji oraz profilaktyki.

  • Mediator- Teresa Jakubowska

Konsultant ds. Współpracy z Rodziną i Dzieckiem PCPR w Kielcach. Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, specjalność: Resocjalizacja i Profilaktyka Społeczna oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie- Instytut Psychologii Stosowanej specjalność: Poradnictwo Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa. Mediator wpisany na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Kielcach. Mediator rodzinny w Caritas Diecezji  Kieleckiej- Centrum Interwencji Kryzysowej w Kielcach. Mediator- V-ce Prezes Stowarzyszenia Świętokrzyskich Mediatorów. Realizuje działania z obszaru interwencji kryzysowej, udziela wsparcia dla osób będących w przemocy lub zagrożonych przemocą. Poprzez mediacje rozwiązuje konflikty  rodzinne, małżeńskie, problemy z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi mediacje sądowe i poza sądowe. Zajmuje się profilaktyką.

  • Radca Prawny- Anna Kangier

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2003 roku ukończyła aplikację sędziowską i złożyła egzamin sędziowski. W latach 1993-2010 pracowała w Sądzie Rejonowym w Kielcach. W 2006 roku wpisana została na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach, pod numerem KL- K 756. Obecnie pracuje m.in. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach świadcząc pomoc prawną na rzecz mieszkańców powiatu Kieleckiego bez względu na dochód.

W punktach konsultacyjnych świadczona będzie specjalistyczna pomoc dla rodzin i klientów indywidualnych w zakresie:

  • poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych oraz wychowawczych,
  • pomoc psychologiczna dla osób przeżywających kryzysy życiowe, trudności przystosowawcze lub borykającymi się z innymi trudnościami wynikającymi z aktualnej sytuacji życiowej,
  • diagnoza pojawiających się trudności w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży,  
  • pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie socjalizacji w szkole,
  • porady i pomoc dla dzieci i młodzieży posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych, pomoc rodzicom/opiekunom prawnym w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich umiejętności, w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci,
  • rozmowy motywujące  i wspierające,
  • pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, w sytuacjach kryzysowych w grupie rówieśniczej, po traumie, wszelkich stresach, wyciszanie konfliktów małżeńskich,
  • prowadzenie mediacji rodzinnej,
  • profilaktyka dla mieszkańców m.in. ukierunkowanych na rozwój umiejętności wychowawczych rodziców, profilaktyka zachowań, agresywnych wśród dzieci i młodzieży, prelekcje na temat mediacji i inne,
  • porady prawne w zakresie prawa cywilnego w tym: prawo rodzinne, prawo pracy, rzeczowe i inne,
  • pomoc prawna w sporządzaniu projektów, pozwu, wniosku oraz innych pism.

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów