Podziękowaliśmy za plony i zbiory

29 Sierpnia 2016
 

Za ciężką pracę na roli, za chleb, za plony w niedzielne południe uczciliśmy trud rolników z powiatu kieleckiego. Na tegorocznych Dożynkach Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów bawiło się blisko pięć tysięcy osób.

Rolnicy z powiatu kieleckiego oraz przedstawiciele wszystkich 19 gmin, w niedzielę 28 sierpnia wyrazili radość i dziękczynienie za zebrane plony. I pomimo upalnego dnia, na dożynki, które odbyły się na płycie lotniska w Masłowie przybyły setki mieszkańców z całego regionu, dla których była to wyjątkowa okazja do wspaniałej zabawy.

                                                                              Dzielcie chleb źródło życia

Jak nakazuje tradycja, rolnicy i osoby pracujące na roli świętowanie rozpoczęli od podziękowania Bogu za tegoroczne plony podczas uroczystej mszy dożynkowej odprawionej w masłowskim kościele, której przewodniczył ks. Piotr Motyka, proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie. Proboszcz podziękował Bogu za chleb, za dobroć Bożą, ludziom pracującym na roli i w różnych branżach przemysłu spożywczego. – Jakże prawdziwe jest powiedzenie: "od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza" – podkreślił w swojej homilii proboszcz. O wyjątkową oprawę mszy zadbał Chór Masłowianie.

Po nabożeństwie gospodarze święta plonów - starosta kielecki – Michał Godowski oraz wójt gminy Masłów – Tomasz Lato zaprosili wszystkich, by przeszli na miejsce uroczystości – płytę lotniska w Masłowie.

Spod kościoła wyruszył barwny, rozśpiewany korowód, gorąco oklaskiwany przez zgromadzonych gości. A było co podziwiać – orszak otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa oraz Kapela Ciekoty. Tuż za muzyką podążały poczty sztandarowe,  gospodarze dożynek oraz goście. W bryczce jechali tegoroczni starostowie dożynek wraz z proboszczem.  Dalej maszerowały reprezentacje rolników z całego powiatu. Z koronami żniwnymi przyjechali do Masłowa przedstawiciele dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego, dziewięć miejscowości reprezentowało gminę Masłów.

Wyjątkowym momentem było przekazanie chleba gospodarzom przez starostów dożynek - Krystynę Grzegolec z  Masłowa Pierwszego  i Romana Popisa z Obic. Bochenki zostały podzielone wśród uczestników święta plonów. W czasie częstowania chlebem Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty dokonał ośpiewania wieńców.

- Spotykamy się na niezwykle ważnym święcie, podczas którego chcemy podziękować Panu Bogu i rolnikom za tegoroczne plony – powiedział starosta Michał Godowski, otwierając tegoroczne dożynki. – Praca rolnika jest niezwykle ciężka, niedoceniona, ale wiemy, że ta nasza ukochana ziemia potrafi się odwdzięczyć pięknymi plonami. Samorząd powiatu chce doceniać ten ciężki kawałek chleba, jaką jest praca rolnika. Będziemy w miarę możliwości  wspierać tę ważną cześć naszej gospodarki.

Wójt Masłowa – Tomasz Lato w imieniu społeczności gminy Masłów także powitał wszystkich w pięknej masłowskiej gminie. Podkreślił, że jego gmina czuje się zaszczycona tym, że właśnie tu odbywają się dożynki powiatowe. - W tym kęsie poświęconego chleba zamknie się praca rolnika, od później jesieni aż do chwili plonów. Niech ten chleb smakuje nam do następnych zbiorów – powiedział wójt. – Dziękuję wszystkim ta trud włożony w plecenie wieńcy, każdy z nich ma wielką wartość. 

W uroczystościach wzielu udział także: wicestarosta kielecki - Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk. Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, radni powiatowi i samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego.

Gorące życzenia przekazali rolnikom europoseł Bogdan Wenta, świętokrzyscy parlamentarzyści, Anna Krupka, Adam Cyrański, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek. W imieniu radnych sejmiku województwa przemawiał Grzegorz Gałuszka, który odczytał list przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusza Bąka.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego - Piotr Żołądek, podziękował rolnikom za cierpliwość i wytrwałość. – Nasz rolnik zasługuje na to, by żyło mu się coraz lepiej. Polskiej wsi potrzebna jest jedność, bez podziałów, nienawiści i uprzedzeń. Razem jesteśmy w stanie osiągnąć te cele.

W imieniu samorządowców powiatu kieleckiego głos zabrał Paweł Marwicki, wójt Łagowa. Zachwytu nad polską tradycją święta plonów i wieńcami dożynkowymi nie krył burmistrz miasta Nowojaworsk na Ukrainie - Wasyl Murawel.

                                                                                                                Skończyły się żniwa...

Nie mogło oczywiście zabraknąć dobrej zabawy. Tę zapewniły występy zespołów ludowych z terenu powiatu kieleckiego. Zaprezentowały się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Kapelę Ciekoty, Zespół Śpiewaczy Kopcowianki, Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki, Zespół Śpiewaczy Nove z Masłowa Drugiego, zespól folklorystyczny Czerwone Jagody, zespół Andrzej i Przyjaciele, Kapelę Bielińskę, Echo Łysicy oraz Zespół Pieśni i Tańca Morawica.  Na scenie pojawiły się także Domaszowiczanki i Sukowianki.

Wszystkie stoiska kusiły swojskimi smakołykami, nasze - powiatowe zapraszało na pyszny chleb ze smalcem, kapustę z grochem i pierogi przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ”Lubrzanki” z Mąchocic Kapitulnych. Gości zabawiał także Zbój Madej. Niemal do północy trwała zabawa z zespołem „PAW", który wykonał przeboje zepołu Dżem. Najbardziej wytrwali wzięli udział w zabawie tanecznej, prowadzonej przez Krzysztofa Kisa, która zakończyła tegoroczne dożynki w Masłowie.

                                                                                        Ten najpiękniejszy z Miedzianej Góry

Goście dożynek mogli podziwiać najpiękniejsze wieńce dożynkowe z gmin powiatu kieleckiego, misternie wykonane z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw. Prace reprezentantów ze wszystkich gmin oceniała komisja konkursowa: Marek Kwiecień z ramienia powiatu kieleckiego, wiecewójt Masłowa – Monika Dolezińska - Włodarczyk oraz Janina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach. - Zgodnie z regulaminem wieniec musiał mieć kształt korony i zawierać cztery zboża: żyto, pszenicę, jęczmień i owies. To ważne, bo wieniec będzie reprezentował powiat kielecki podczas dożynek wojewódzkich, które w najbliższą niedzielę odbędą się w Końskich – powiedział Marek Kwiecień, przewodniczący komitetu dożynkowego.

- Wieniec żniwny to przede wszystkim symbol trudu rolnika, ale konkursowy to także dzieło sztuki plastycznej. Wybór w tym roku był niezwykle trudny, ocenialiśmy formę plastyczną, dobór materiałów, czy były zioła, warzywa, żywe rośliny – podkreśliła członkini jury - Janina Skotnicka. - Wszystkie wieńce były przez nas szczegółowo analizowane, wielokrotnie oglądane. Sądzę, że zgodnie wybraliśmy ten, który był bardzo misternie wykonany, który wyróżniał się precyzją wykonania i oryginalnością.

Tytuł najlepszego przypadł wieńcowi z gminy Miedziana Góra, który uwiła niezwykła artystka Józefa Bucka. Warto dodać, że zrobiony przez nią w ubiegłym roku wieniec także tryumfował i reprezentował region świętokrzyski. A w 2014 roku zwyciężył podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Pani Józefa przyznała, że jej dzieło powstało w sześć tygodni. Jednakże przygotowania czyniła od pół roku.

 - W wieńcu dominują pszenica i żyto. Jęczmienia i owsa użyłam tylko do dekoracji, a ozdobą są pięknie kwiaty: zatrwian, róże słoneczniki – zdradza sekrety wieńca artystka z Miedzianej Góry. Wieniec pani Buckiej nie tylko pięknie wyglądał, ale także roztaczał cudowną woń.  A to za sprawą macierzanki, mięty i kilku ziół, które dawały przyjemy zapach.

Artystka przyznała, że w misternej pracy tradycyjnie pomagał jej mąż, który jest niecenionym wsparciem i podporą. - Razem zbieramy zboża. Pomaga także sprzątać, a to ważne, po ciężkiej pracy - dodała. Drugie miejsce zajął wieniec reprezentujący gminę Masłów przygotowany przez Dąbrowianki, a trzecie Sitkówkę Nowiny.

                                                                                                                 Inne konkursy z nagrodami

Podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów rozstrzygnięto cieszące się dużą popularnością inne konkursy: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Tytuł "Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” otrzymało domostwo Marzanny i Kazimierza Kwiatków z Belna w gminie Bieliny. Za „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego” uznano „Kuźnię” Elżbiety Kot z Nowej Huty w gminie Raków.

Imprezie towarzyszył również inny konkurs „Przez Żołądek do serca”, którego pomysłodawcą jest Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Zmagania kulinarne wygrała Monika Klimek z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwkach Daleszyckich, w gminie Daleszyce za potrawę "Róże z niespodzianką". Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich – Żurawinki. Trzecie – koło „Szwedzkie Babeczki” z Napękowa. - Komisja konkursowa oceniła 22 dania, przygotowane oczywiście z żołądków – powiedział Piotr Żołądek.

Specjalne podziękowanie za godne reprezentowanie powiatu kieleckiego i gminy Masłów, otrzymała Patrycja Pabis, mieszkanka gminy Masłów, która w czerwcu zdobyła tytuł Miss Polski Nastolatek 2016r. Patrycja ze sceny pozdrowiła wszystkich uczestników dożynek oraz życzyła im wspaniałej zabawy. - Patrycja stała się piękną ambasadorką powiatu kieleckiego – powiedział starosta.

Podczas dożynek, na stoisku powiatu kieleckiego, zadawaliśmy pytania – z czym kojarzą się z Dożynki Powiatu Kieleckiego? - Tradycją, ludowymi strojami i dobrą zabawą. Docenieniem pracy rolników czy ze szczęśliwym dzieciństwem – takie oto padały odpowiedzi. O wygranej poinformujemy Państwa drogą elektroniczną.  

Laureaci konkursu na piękną i bezpieczną zagrodę, przyjazną środowisku:

I miejsce - Marzanna i Kazimierz Kwiatek z Belna w gminie Bieliny.

II miejsce - Monika Pękalska z Micigozdu w gminie Piekoszów

III miejsce - Jerzy Pasierbek z Mniowa

Wyróżnienia: 1.Marlena i Piotr Połońscy z Szyszczyc w gminie Chmielnik

2.Grzegorz Kasperek z Woli Murowanej w gminie Sitkówka-Nowiny

3.Bożena i Mirosław Szlufik z Krajna-Parceli w gminie Górno

 Laureaci konkursu na najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego

I miejsce - Elżbieta Kot, Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia” w Nowej Hucie, gmina Raków

II miejsce - Maria Kamińska, gospodarstwo agroturystyczne „Torfowisko” z Wójtostwa w gminie Daleszyce

III miejsce - Krystyna i Jan Jamrożek, gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Łysica” ze Świętej Katarzyny w gminie Bodzentyn.

Pełna fotorelacja z Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów Masłów 2016

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów