• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

3 sierpnia 2017 roku w godz. 8.00-16.00 będzie zamknięty awaryjnie przejazd kolejowo-drogowy w Chmielniku na drodze powiatowej Nr 0021T relacji Chmielnik - Pińczów.Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Obradowały merytoryczne komisje

W środę, 19 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Kielcach obradowały wspólnie komisje przed zbliżającą się sesją Rady Powiatu w Kielcach.

Cztery komisje: Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom, Budżetu i Finansów oraz Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Bogdan Gierada oraz skarbnik powiatu Maria Klusek. Obecni byli także: Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Stanisław Furmanek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego starostwa.

Skarbnik przedstawiła projekty uchwał dotyczące zmian w budżecie i w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2016 – 2028.

Podczas dzisiejszych komisji wiele uwagi poświęcono sytuacji finansowej powiatowych zakładów opieki zdrowotnej - Szpitala Powiatowego w Chmielniku, Świętokrzyskiemu Centrum Matki i Noworodka - Szpital Specjalistyczny w Kielcach oraz Powiatowemu Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Sprawozdania roczne z wykonania planów finansowych za 2016r. przedstawił naczelnik Stanisław Furmanek.

- Ubiegły rok był korzystny dla naszych jednostek służby zdrowia. Tutaj należy szczególnie podkreślić rolę powiatu, który wsparł je finansowo. Głównie dotyczy to Szpitala Powiatowego w Chmielniku, bez wsparcia podmiotu tworzącego szpital nie był w stanie zredukować kosztów. Szpital ten od 15 lat nie miał tak dobrej kondycji finansowej – przyznał Stanisław Furmanek.

Szpital w Chmielniku zamknął rok wynikiem finansowym dodatnim. - Plan roczny wynosił ponad 11 mln zł, z czego wykonano ponad 129 proc. Liczba leczonych pacjentów wyniosła 3317, liczba porad udzielonych w Izbie Przyjęć wynosi 2899, wykonano 668 zabiegów chirurgicznych i udzielono 22 tys. 374 porady w poradniach specjalistycznych – wyliczał naczelnik Stanisław Furmanek.

Naczelnik poinformował, że w 2016 roku nastąpił wzrost liczby leczonych pacjentów o 204. Zwiększyła się liczba porad udzielnych w Izbie Przyjęć, zwiększono także liczbę zabiegów chirurgicznych.

- Nowe kierunki działalności tego szpitala, czy to poprzez nowy Oddział Alergologiczny, opieka pielęgniarska domowa, opieka nocna i świąteczna, pozwolą w przyszłości na zwiększenie realnych przychodów szpitala – mówił naczelnik Furmanek.

Jak się okazuje, najkorzystniej wygląda sytuacja w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka - Szpital Specjalistyczny w Kielcach, gdzie liczba leczonych pacjentów wyniosła 7402, a średnie wykorzystanie łóżek kształtowało się na poziomie 76,81 proc. Odnotowano 1441 porodów. Liczba pacjentów leczonych ambulatoryjnie wynosi 11537 osób. Plan roczny wynosił ponad 31 mln zł, z czego wykonano 102 proc.

Natomiast w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach wykonanie wyniosło 6 mln 958 tys. zł., tj. 101, 65 proc.

Radni zapoznali się również z zadaniami realizowanymi przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach z zakresu ustawy o pomocy społecznej i pieczy zastępczej. Sprawozdanie z działalności Centrum w roku 2016 przedstawiła radnym Anna Bielna, dyrektor Centrum.

- PCPR realizuje zadania własne i zlecone dla samorządu powiatowego w oparciu o ustawy o pomocy społecznej, o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ponadto PCPR realizuje zadania pozaustawowe, według rozpoznanych potrzeb  ze środków zewnętrznych - wyjaśniła dyrektor Anna Bielna.

Radni przyjęli także sprawozdanie z realizacji ,,Programu Współpracy Powiatu Kieleckiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2016 roku.”

Członkowie komisji zaopiniowali także pozostałe projekty uchwał i materiałów na najbliższą sesję Rady Powiatu, która odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia o godz.16.

następna porzednia powrót do listy aktualności