do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

25 sierpnia zapraszamy na Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów. W sobotę, 24 sierpnia Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.15-15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
13 marca
2019

OSP z bogatym dorobkiem

 

Kontynuujemy prezentację Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie kieleckim. Tym razem pokazujemy jednostkę z ogromnym dorobkiem – Ochotniczą Straż Pożarną w Kostomłotach Drugich w gminie Miedziana Góra.

Choć za oficjalną datę powstania OSP w Kostomłotach przyjęto rok 1930 (taka data widnieje w gminnych dokumentach), to istnieją bardzo mocne przesłanki do tego, aby twierdzić, że straż działała przynajmniej 5 lat wcześniej. Tak bowiem wynika z informacji, które przekazywali sobie najstarsi mieszkańcy wsi, a które niedawno zostały spisane przez ludzi zajmujących się historią wsi. Wiele pracy w zdobycie szczegółowych informacji w tym zakresie włożył m.in. Stefan Siedlarz, wieloletni prezes OSP, który w tym celu odwiedził niejedno archiwum państwowe, gminne i parafialne. To dzięki jego mozolnej pracy druhowie poznali nieco więcej szczegółów z przeszłości straży oraz są w posiadaniu ważnych historycznie dokumentów.

Jednostka OSP Kostomłoty powstała po odłączeniu się od straży w Niewachlowie. Założył ją miejscowy nauczyciel Józef Mazgaj, którego wspierali Jan Syska i Wincenty Toporek. Jeszcze przed wojną, w 1937 roku, straż podzieliła się na OSP Kostomłoty oraz OSP Miedziana Góra. Druhowie z Kostomłotów do dyspozycji mieli drewniany budynek, w którym przechowywano m.in. ręczną pompę, tzw. kiwajkę. W razie pożaru sprzęt ładowano na prywatny wóz, do którego zaprzęgano konie wyznaczonych gospodarzy.

Po kilkuletniej działalności OSP nastał czas okupacji. Co prawda straż nie zaprzestała swojej aktywności, jednak nadzór nad OSP przejęli Niemcy. Podczas wojny część strażaków zginęła z rąk najeźdźcy, jak wspomniany Józef Mazgaj, którego Niemcy wywieźli z Kostomłotów i prawdopodobnie rozstrzelali.

Po wojnie przystąpiono do odbudowy struktur straży. Jako jeden z celów przyjęto wybudowanie w Kostomłotach remizy. 27 czerwca 1949 roku kupiono od Józefa Buckiego działkę budowlaną i strażacy wraz z mieszkańcami wznieśli w czynie społecznym budynek. W 1959 roku w Kostomłotach Drugich odbyła się podniosła uroczystość, podczas której poświęcony został sztandar jednostki z wizerunkiem św. Floriana na jednej, a orła białego na drugiej stronie.

Ważną datą w działalności OSP był rok 1963, kiedy to druhowie otrzymali do dyspozycji pierwszy samochód strażacki, marki Dodge, który pochodził z demobilu. Służył tylko dwa lata, ponieważ nie sprawdzał się w akcjach ratowniczo-gaśniczych. 23 maja 1965 roku druhowie odebrali kluczyki do znacznie nowszego pojazdu – Stara 20GM – od dyrekcji Kieleckich Zakładów Wyrobów Metalowych. Ten pojazd był na wyposażeniu straży do 1974 roku. W styczniu 1975 do dyspozycji druhów z Kostomłotów Drugich przekazano innego Stara 25-761. Po ponad 20 latach użytkowania, w 1997 roku, samochód został przekazany OSP Bobrza, natomiast w Kostomłotach znalazł się strażacki Jelcz 005, kupiony od PKP. Pojazd został wyprodukowany w 1982 roku i służy druhom do dzisiaj. Oprócz niego na wyposażeniu OSP jest jeszcze m.in. drabina metalowa wysuwana, pilarka spalinowa do betonu i stali STIHL, motopompa pływająca NIAGARA-1, piła spalinowa do drewna STIHL oraz motopompa M18/8 P05.

Pod koniec lat 90. zrodził się pomysł, aby z okazji 70-lecia przyznać jednostce drugi sztandar. Prace nad jego wyszywaniem zakończyły się w 2000 roku i już w kwietniu odbyła się uroczysta ceremonia przekazania go na ręce strażaków. Wówczas również jednostka została odznaczona przez prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Był to wyraz docenienia zaangażowania OSP w działalność przeciwpożarową w regionie kieleckim i zarazem podziękowanie za ofiarną służbę.

Od kilku lat druhowie z Kostomłotów Drugich sukcesywnie biorą udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę, wspólnie z innymi organizacjami działającymi na terenie gminy Miedziana Góra i powiatu kieleckiego przygotowują festyny rodzinne, biorą udział w wydarzeniach kościelnych. m.in. podczas Bożego Ciała, adoracji Grobu Pańskiego w trakcie Świąt Wielkanocnych, nabożeństwach w Kaplicy Przemienienia Pańskiego z XIX wieku. W 2016 roku czynnie włączyli się w organizację i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży połączonych z wizytą papieża Franciszka w Krakowie.

Cały czas jednostka zachowuje też swoją gotowość bojową, w przypadku sytuacji kryzysowej strażacy na dźwięk syreny są gotowi do wyjazdu. Tak było m.in. 30 sierpnia 2009 roku, kiedy paliła się jedna z hal Targów Kielce. Często wyjazdy dotyczą pożarów traw i nieużytków, a także lasów. Są również zdarzenia niezwiązane z ogniem, jak choćby w 2016 roku, kiedy druhowie z Kostomłotów Drugich wspólnie z innymi strażakami i policją poszukiwali zaginionej młodej kobiety w lesie w Ciosowej. Niedoszłą samobójczynię udało się odnaleźć w ostatniej chwili.

Liczba członków: 52 + 7 honorowych. Obecny skład jednostki: Maciej Bętkowski, Monika Bętkowska, Hubert Borowiec, Kornel Borowiec, Ryszard Borowiec, Stanisław Buchcic, Anna Budzowska, Weronika Ciosek, Bartosz Curyło, Kacper Curyło, Aleksandra Czoków, Karolina Czoków, Jacek Detka, Paulina Fąfara, Sebastian Fornalski, Mirosław Graur, Stanisław Graur, Paweł Joński, Adrian Kozieł, Sławomir Kozieł, Tomasz Kuchciński, Maciej Lubecki, Paulina Masternak, Karol Michta, Eryk Pałka, Jakub Pierzak, Daniel Rozemberg, Łukasz Rozemberg, Michał Rozemberg, Agnieszka Sarnecka, Michał Sarnecki, Zdzisław Sarnecki, Patrycja Socha, Dominika Stolarczyk, Jerzy Syska, Kamil Syska, Monika Syska, Stanisław Syska, Wiesław Syska, Łukasz Szyszka, ks. Marcin Tatar, Bogdan Toporek, Małgorzata Toporek, Kacper Toporek, Paweł Toporek, Radosław Toporek, Piotr Toporek, Stanisław Toporek, Sylwia Toporek, Grzegorz Wójcik, Dawid Zapała, Łukasz Zawadzki.

Prezes: Stanisław Syska, wiceprezes: Daniel Rozemberg, naczelnik: Tomasz Kuchciński, zastępca naczelnika: Adrian Kozieł, skarbnik: Małgorzata Toporek, sekretarz: Jakub Pierzak, członek Zarządu: Sebastian Fornalski

OSP Kostomłoty

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner