• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

3 sierpnia 2017 roku w godz. 8.00-16.00 będzie zamknięty awaryjnie przejazd kolejowo-drogowy w Chmielniku na drodze powiatowej Nr 0021T relacji Chmielnik - Pińczów.Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

O energii odnawialnej wiedzą wszystko

W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim”, który odbył się w ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”.

- Konkurs miał na celu rozwijanie świadomości ekologicznej, zwrócenie uwagi młodzieży na problem zużycia energii oraz możliwości pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych oraz rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu - mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach i przewodniczący kapituły konkursowej. - Chcieliśmy, aby w ramach konkursu także nauczyciele zapoznawali uczniów z ogólnymi zagadnieniami na temat rodzaju surowców energetycznych nieodnawialnych i ich zasobów, skutków eksploatacji i wykorzystywania surowców nieodnawialnych na środowisko czy człowieka.

Konkurs przeprowadzono wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kieleckiego. Łącznie, wpłynęło 56 prac z 13 placówek oświatowych. Na plakatach i makietach, uczniowie przedstawili zastosowanie odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu kieleckiego. Zwrócili uwagę na konieczność ich wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, z powodu malejących zasobów surowców naturalnych (kopalnych), nadmiernego zanieczyszczenia środowiska, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz szybki rozwój gospodarczy. W porównaniu do tradycyjnych źródeł energii takich jak: ropa, węgiel czy gaz ziemny, energia odnawialna jest energią tanią, przyjazną dla środowiska i człowieka.

- Celem projektu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko, w tym za nieodnawialne  surowce naturalne, pogłębienie wiedzy na temat znaczenia odnawialnych źródeł energii w rozwoju cywilizacji, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wskazanie praktycznego zastosowania energii odnawialnej w życiu codziennym – przykłady jej wykorzystania na terenie powiatu kieleckiego – dodaje Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

- Zależało nam, by uczniowie zrobili wycieczki po najbliższej okolicy aby naocznie zobaczyć czy np. na dachach budynków, przy przejściach dla pieszych, oświetleniu ulicznym, zainstalowane są kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne – dodaje Marek Kwiecień. – Chcieliśmy, aby rozmawiali z tymi mieszkańcami, którzy korzystają z niekonwencjonalnych źródeł energii, czy jest to dla nich korzystne.

Program edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. "Dla Ziemi, dla siebie" relizowany jest w ramach umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce - Jesika Zroślak z Gimnazjum Nr 2 w Oblegorku, gm. Strawczyn

II miejsce – Aleksandra Turlińska i Bartłomiej Turliński z Gimnazjum w Chmielniku

III miejsce – Gabriela Nartowska i Gabriela Wawrzycka z Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chęcinach

Wyróżnienie – Jakub Gołębiowski i Kacper Dankowski z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym

Wyróżnienie –  Weronika Kiciak z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowej Słupi

Wszystkim laureatom komisja konkursowa przyznała nagrody rzeczowe w postaci drobnego sprzętu elektronicznego/sportowego/radiowego o łącznej wartości około 1 050,00 zł – 2 100,00 zł .

09 maj

Konkurs „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim"

następna porzednia powrót do listy aktualności