do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
12 września
2018

Nowocześnie w szpitalu przy Prostej

 

W prowadzonym przez powiat kielecki Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach przy ul. Prostej powstało nowoczesne i w pełni wyposażone laboratorium mikrobiologii. Dla pacjentów oznacza to przede wszystkim szybszą i lepszą diagnostykę.

Laboratorium znajduje się w miejscu po byłej Poradni Leczenia Niepłodności. Budynek wraz z pomieszczeniami przeszedł gruntowny remont, wymieniono także dach. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus i członek Zarządu Powiatu Bogdan Gierada.

  - Pracownia powstała praktycznie od zera. Została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny oraz dedykowany system komputerowy połączony ze szpitalnym sprzętem – mówi dyrektor szpitala Rafał Szpak. – Dotychczas – a szpital funkcjonuje już 70 lat –  nigdy nie było takiej pracowni, a badania wykonywaliśmy na zewnątrz. Usytuowanie pracowni stanowi pewien logiczny ciąg pracowni diagnostycznych, ponieważ znajduje się na piętrze ponad szpitalnym laboratorium analitycznym.

W pracowni wykonywanych może być około 10 tysięcy badań rocznie. Jak zaznaczył dyrektor, laboratorium w pełni zabezpieczy potrzeby nie tylko szpitala, a także może wykonywać badania dla innych placówek, w tym badania komercyjne.

- W nowej pracowni wykonujemy zarówno badania profilaktyczne, jak i bakteriologiczne, badania dla kobiet, które przygotowują się do porodu oraz badania noworodków. Nowoczesny sprzęt pozwala nam wykonywać kompleksowe analizy w sposób automatyczny – tłumaczy Elżbieta Majcherska, starszy Asystent Pracowni Mikrobiologicznej.

Organem prowadzącym szpital jest samorząd powiatu kieleckiego. Koszty związane z powstaniem laboratorium pochodziły z budżetu powiatu kieleckiego. Starosta podkreślił, że szpital przy ulicy Prostej to ważna placówka w naszym regionie.

-  Nam, samorządowcom, towarzyszy duża wrażliwość społeczna. W tym szpitalu zaczyna się wszystko, czyli życie człowieka. Jeżeli tutaj będą dobre warunki, właściwa diagnostyka i leczenie, to na pewno wpłynie to pozytywnie na dalszy rozwój dzieci, które przyjdą na świat – podkreśla Michał Godowski starosta kielecki.

Starosta zaznacza, że nowopowstałe laboratorium to część dużego projektu. – Dokładnie trzy lata temu rozpoczął się kapitalny remont budynku, w którym mieści się laboratorium mikrobiologii. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 1,5 mln zł. Na parterze budynku mieści się pracownia diagnostyczna dla całego szpitala, gdzie rocznie wykonywanych jest ok 140 tys. badań, z czego 12 procent to już badania komercyjne. Miesięcznie w laboratorium mikrobiologicznym wykonuje się około 400 badań. Koszt powstania pracowni to 650 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu powiatu kieleckiego oraz środków własnych szpitala.

– To zupełnie nowa jakość dla pacjentów i personelu. Zakup nowego sprzętu pozwala na wykonywanie jeszcze dokładniejszej i szybszej diagnostyki. To również zwiększa dostępność i efektywność samych zabiegów – mówi starosta kielecki Michał Godowski.

Nie tak dawno, szpital wzbogacił się o cztery nowoczesne aparaty KTG z funkcją mierzenia ciśnienia, pulsoksymetrem i możliwością wykonania EKG. - Aparaty służą do monitorowania parametrów życiowych matki i dziecka tuż przed porodem. Pozwalają monitorować skurcze macicy, tętno płodu i matki, ciśnienie oraz natlenienie z krwi matki – mówi Rafał Szpak, dyrektor lecznicy. Urządzenia znajdują się już na każdej sali porodowej szpitala. Aparaty można podłączyć bezprzewodowo, dzięki czemu pacjentka w trakcie prowadzenia porodu może przemieszczać się nawet do 80 metrów i jednocześnie korzystając z wielu form łagodzenia bólu porodowego . Przez cały czas ona i maluszek są monitorowani. Informacje są przesyłane do dwóch komputerów, które znajdują się w dyżurce położnych i gabinecie lekarskim. W przypadku zagrożenia natychmiast uruchamia się alarm.

W szpitalu od zeszłego roku funkcjonuje także nowoczesna przychodnia dedykowana dla kobiet w ciąży. Przychodnia znajduje się w nowo wyremontowanych pomieszczeniach na terenie szpitala przy ulicy Prostej. - Poradnia powstała z myślą o zapewnieniu kobietom kompleksowej opieki położniczej. W poradni pracują doświadczeni lekarze specjaliści. Dysponujemy także wysokiej jakości sprzętem medycznym – mówi dyrektor Rafał Szpak. - W ramach poradni, u kobiet ciężarnych wykonywane są wszystkie niezbędna badania zarówno laboratoryjne jak i obrazowe, a jeśli zachodzi taka konieczności wykonywane są także badania prenatalne. Oczywiści do poradni pacjentki zgłaszają się bez skierowania, a wszystkie świadczenia wykonywane są bezpłatnie.

12 wrz
2018

Nowocześnie w szpitalu przy Prostej

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner