Nowe wyzwania-nowe rozwiązania

16 Lutego 2017
 

Wspieranie jednostek samorządów gminnych w tworzeniu i wykorzystywaniu innowacyjnych metod – to główny cel spotkania z przedstawicielami gmin, które odbyło się 16 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

- Motywem przewodnim spotkania będą możliwości jakie otwierają się przed gminami wraz z nowym dofinansowaniem. Będziemy także szukać takich rozwiązań, by wesprzeć gminy merytorycznie wobec propozycji PGE Dystrybucja SA skierowanej do wszystkich gmin. Chodzi o zamianę dotychczas bezpłatnych umów użyczenia na odpłatne umowy dzierżawy. Jak wiemy, wyzwań i problemów w samorządach jest coraz więcej i to na wielu płaszczyznach. Samorząd powiatu kieleckiego chce być partnerem dla wszystkich gmin – mówił do zaproszonych gości starosta kielecki, Michał Godowski.

Jako pierwszy głos zabrał prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON Mariusz Wożniak, który opowiedział o możliwościach modernizacji oświetlenia w budynkach administracji publicznej i o redukcji kosztów poprzez wdrożenie efektywności energetycznej.

- Województwo świętokrzyskie jako jedno z niewielu w Polsce ma możliwość składania wniosków o dofinansowanie projektów modernizacji oświetlenia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Głównym celem podstępowania są oczywiście oszczędności – mówił Mariusz Woźniak. Zachęcał gminy, by modernizowały oświetlenie na swoim terenie, np. poprzez wymianę żarówek na ledowe. – To zapewni bardzo duże oszczędności na poziomie 60 a nawet 90 procent. Co więcej, redukuje to koszty serwisu, ale także zapewni komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Podczas spotkania rozmawiano o piśmie, jakie w styczniu do wszystkich gmin wystosował operator sieci energetycznej PGE Dystrybucja SA, który zaproponował gminom korzystających z majątku PGE podpisanie umów dzierżawy.

- Sam ten fakt nie jest oczywiście niczym nagannym, jednakże zawarte w piśmie propozycje są dla wielu gmin nie do przyjęcia i mogą narazić je na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. PGE zaproponowała, w miejsce dotychczasowych umów bezpłatnego użyczenia, umowy dzierżawy ze stawką ponad 3 złote miesięcznie od jednego punktu oświetleniowego. Co dla wielu gmin oznacza korektę budżetów gmin i znalezienia dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie takich umów – powiedział Mariusz Woźniak.

Fundacja Rewitalizacji Oświetlenia, w ramach swoich działań statutowych, w sposób bezpłatny i niezobowiązujący pomaga jednostkom samorządu terytorialnego we wszystkich sprawach związanych z oświetleniem, w tym w negocjacjach z partnerami energetycznymi.

 - Obecnie koordynujemy działania co najmniej kilkunastu gmin w zakresie wspólnego wystąpienia do PGE i negocjowania warunków umowy, którą udało nam się już zmienić dla gmin województwa lubelskiego - dodał prezes fundacji.

Innowacyjne przedszkola

W drugiej części spotkania, profesor Zdzisław Ratajek, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Dialogu Edukacyjnego zaprezentował koncepcję rozwoju sieci innowacyjnych przedszkoli łączących funkcje edukacyjne z lokalnymi centrami kultury, rozwoju i nauki małego dziecka „Świętokrzyskie Wyspy Skarbów”.

- W związku z ogłoszonym konkursem o dofinansowanie projektów z pieniędzy RPO Województwa Świętokrzyskiego, chcemy prowadzić przedszkola na zasadach umowy partnerskiej wspólnie z gminami, w których występuje zapotrzebowanie na powstanie nowych przedszkoli lub poprawę jakości oferty edukacji przedszkolnej – powiedział Wojciech Ratajek, koordynator projektu.

Na zakończenie spotkania, o zastosowaniach dronów w pracy samorządów opowiedział Mateusz Bielecki z firmy DRON Haus.

 - Mapy, pomiary podwykonawcze, dane geodezyjne, ocena szkód w uprawach rolnych i leśnych wywołanych przez klęski żywiołowe, zwierzynę leśną czy skażenia, określenie zakresu szkód powstałych w obiektach budowlanych w wyniku katastrof budowlanych – to tylko niektóre zastosowania dronów – mówił Mateusz Bielecki.  

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów