Kampania Nie dla Czadu

20 Marca 2018
 

Państwowa Straż Pożarna apeluje o zachowanie ostrożności i informuje o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.

Z badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2016 r. wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie.

Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

Ponad 1/4 Polaków twierdzi, by uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

Na terenie województwa świętokrzyskiego w bieżącym sezonie grzewczym strażacy interweniowali 106 razy w związku z tlenkiem węgla. W zeszły sezonie takich interwencji było 106. W sezonie grzewczym 2016/2017 68 osób zostało podtrutych tlenkiem węgla, a 1 osoba zmarła.

Od października bieżącego roku zostało poszkodowanych 70 osób, a 1 osoba zmarła.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa świętokrzyskiego odnotowały w ubiegłym sezonie 719 pożarów w budynkach mieszkalnych. Podczas tych pożarów 97 osób zostały rannych, a 7 poniosło śmierć. W bieżącym sezonie zanotowano już 590 pożarów, gdzie 64 osób zostało rannych, natomiast 8 osób zginęło.

 

 

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów