Bezpieczniej w powiecie

20 Marca 2017
 

Bezpieczeństwo, ochrona przeciwpożarowa w powiecie oraz sytuacja na rynku pracy były głównymi tematami poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kielcach.

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie sesji Rady Powiatu w Kielcach, na którym podjęto szereg ważnych dla powiatu uchwał. Gości XXIV sesji powitał przewodniczący Rady – Jan Cedro.

Na początku sesji, starosta kielecki Michał Godowski poprosił o zmianę porządku obrad i wprowadzenie trzech uchwał. – Pierwsza dotyczy gminy Zagnańsk. Wójt zwrócił się do nas z prośbą o użyczenie nieruchomości powiatu kieleckiego w celu budowy ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 w ciągu dróg powiatowych – powiedział starosta. – Kolejną uchwałą, którą chcemy wprowadzić, to wniosek wójta gminy Sitkówka – Nowiny o pomoc pogorzelcom z terenu tej gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn również prosił nas o udostępnienie pasa drogowego miejscowości Wilków i Św. Katarzyna - wyliczał starosta.

Głównym punktem sesji było przyjęcie sprawozdań komendantów miejskich policji i straży pożarnej z pracy podległych im jednostek w 2016 roku. W imieniu Komendanta Miejskiego Policji o pracy i stanie bezpieczeństwa w powiecie kieleckim opowiedział I zastępca komendanta – mł. insp. Piotr Kania. Obecny był także drugi zastępca komendanta - nadkom. Marcin Chatys.

Piotr Kania zwrócił uwagę na to, iż w powiecie kieleckim wzrosło zainteresowanie posterunkami. - W ostatnim czasie, na terenie powiatu uruchomiliśmy dwa posterunki, w gminie Sitkówka – Nowiny oraz w Chmielniku. Obecnie prowadzimy rozmowy z wójtem gminy Górno i Piekoszowa – powiedział policjant.

Zastępca komendanta pochwalił pracę kieleckiej policji. - Według statystyk, województwo świętokrzyskie jest najbezpieczniejszym w kraju, jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw – przyznał Piotr Kania. - W 2016 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego spadła nam ilość przestępstw. Odnotowaliśmy ich 2083, o 314 mniej niż w roku 2015. Wykryto sprawców 1568 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 74,3 procent – mówił.

Policja poprawiła również statystyki jeśli chodzi o przestępczość kryminalną. W 2016 roku stwierdzono 1367 przestępstw, wykryto 928. Z dużym sukcesem pracuje policja przy wykrywaniu sprawców kradzieży mienia, pojazdów. W 2016 stwierdzono 270 przestępstw z „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”. To o 107 więcej niż w roku ubiegłym. - Wykryliśmy 261 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 96, 7 procent – mówił policjant.

Jak zaznaczył, jednym z priorytetów w pracy policji jest zwalczanie przestępczości gospodarczej i wzmocnienie roli dzielnicowych. - W 2016 roku na terenie gmin powiatu stwierdzono 255 przestępstw o charakterze gospodarczym, zaś sprawców ujawniono 191.

O stanie ochrony przeciwpożarowej mówił komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej – Sylwester Hamera. – Nad bezpieczeństwem mieszkańców codziennie czuwa 34 strażaków. Dysponujemy 35 pojazdami pożarniczymi, pięcioma łodziami. Wspomaga nas 115 jednostek ochotniczych straży pożarnych, z czego 43 włączonych jest do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego – wyliczał komendant. - Średnio, interwencję na terenie powiatu kieleckiego podejmujemy co 5 godzin, pożar gasimy, ratujemy ludzi i ich dobytek co 10 godzin – wyliczył komendant. – Rok 2016 był dla nas rokiem spokojniejszym, jeśli chodzi o ilość zdarzeń. W porównaniu z poprzednim, o 712 zmalała liczba akcji, w których uczestniczyli strażacy. W 2016 roku mieliśmy 3730 akcji, a w 2015 – 3018.

Kieleccy strażacy zanotowali niepokojący wzrost liczby zdarzeń. W 2016 roku było więcej pożarów – 1697. Zaś w 2015 roku było ich 1343. Najwięcej pożarów i zdarzeń było na terenie gminy Daleszyce – 169, w Piekoszowie – 161 i w Morawicy – 156. Najmniej odnotowano w ich w Łagowie i Pierzchnicy. - Jeśli chodzi o przyczyny pożarów, to wciąż na masową skalę wypalamy trawy – dodał Sylwester Hamera. - Niestety, nie pomagają żadne apele.

Podczas poniedziałkowej sesji radni wysłuchali także informacji o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa, którą przedstawił Stanisław Nowak, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin w powiecie kieleckim w 2016 roku.

- Do końca 2016 roku zarejestrowaliśmy 355 przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego oraz powiatu grodzkiego. Wszyscy podlegali naszej systematycznej kontroli pod względem zdrowotności towarów roślinnych oraz prowadzenia dokumentacji – poinformował. – Inspektorzy przeprowadzili 316 kontroli dotyczących występowania szkodników objętych obowiązkiem zwalczania, obejmując lustracją 257 ha upraw, 138 ton i 88640 metrów sześciennych towarów w magazynach i przechowalniach, oraz 95 tysięcy 217 sztuk roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych.

Radni zapoznali się także ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach w 2016 roku. Ogółem, na koniec grudnia zarejestrowanych w powiecie kieleckim było 9 tys. 925 osób. Porównując poziom bezrobocia z końca grudnia 2016 roku do analogicznego okresu 2015 nastąpił spadek o 2134 osoby, co stanowi 11, 20 procent. Praktycznie we wszystkich grupach osób nastąpił spadek bezrobocia. Jedyną kategoria wiekową, w której wystąpił wzrost, były to osoby powyżej 60 roku życia. 

15 uchwał - bez sprzeciwu radnych

Radni przegłosowali 15 uchwał, dotyczących m.in. zmian w budżecie na 2017 r., ustalenia rozkładu godzin pracy oraz dyżurów aptek na terenie Miasta i Gminy Chmielnik, zatwierdzenia zmian w Statucie Szpitala Powiatowego w Chmielniku, udzielenia pomocy finansowej dla Strawczyna, Łagowa, Chęcin, Górna i Łopuszna na konserwację urządzeń melioracji wodnych oraz określenia zadań, na które przeznacza się w 2017 roku środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą przekazania przez samorząd powiatu kieleckiego 45 tysięcy zł na zakup drzew i krzewów miododajnych dla 19 gmin powiatu kieleckiego. Zadanie to realizowane będzie w ramach przedsięwzięć powiatu związanych z ochroną przyrody - nasadzenie roślin miododajnych jest ważnym czynnikiem tworzenia środowiska sprzyjającego odbudowie populacji pszczół oraz innych gatunków owadów zapylających.

Radni wyrazili zgodę na złożenie wniosku aplikacyjnego oraz realizację przez powiat kielecki projektu pn. „Pomysł na przyszłość – planowanie kariery zawodowej przez młodych z Polski i Ukrainy” do konkursu 2017 organizowanego przez Narodową Agencję w Warszawie w ramach Polsko – Ukraińska Rady Wymiany Młodzieży.

Jednomyślnie radni przyjęli zaktualizowaną „Strategię Rozwoju Powiatu Kieleckiego do roku 2020”, dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych na okres od dnia 1 września 2017 roku do dnia 31 sierpnia 2019 roku mających siedzibę na obszarze Powiatu Kieleckiego. 

W części poświęconej na interpelacje radny Jacek Kuzia zapytał o działkę w Morawicy. Radna Bogumiła Kowalczyk zwróciła się z prośbą do Zarządu Powiatu o przyjecie stanowiska w sprawie ograniczenia kompetencji samorządów i scentralizowania władzy.

Podczas sesji, głos zabrał Edward Soboń, Przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, który zwrócił się do radnych i Zarządu Powiatu w apelem. – Brakuje kierowców – powiedział. - Zapotrzebowanie na kierowców jest na poziomie 120 tys. Polscy przewoźnicy, którzy wykonują jedną czwartą pracy przewozowej w unijnym transporcie międzynarodowym, potrzebują co najmniej 30 tys. kierowców. Dzisiaj, co piąta firma nie może zrealizować swoich kontraktów, ze względu na brak kierowców. W nowym roku szkolnym samorządy powinny zorganizować jak najwięcej klas kształcących w kierunku kierowca-mechanik.

Na sesji obecni byli włodarze gmin: wójt Mniowa - Mariusz Adamczyk, Piekoszowa - Zbigniew Piątek, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik – Mariusz Ściana.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów