• Czas pracy: poniedziałek 7.00-17.15, wtorek-piątek 7.15-15.15

Nowy czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach. W każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Bez chorób wśród zwierząt

O stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie kieleckim rozmawiano podczas Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska oraz Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu.

W obradach komisji uczestniczyli: Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przybliżyła radnym uchwałę dotyczącą zmiany w budżecie powiatu oraz uchwałę dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego. W spotkaniu wzięła udział Magdalena Kędzierska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska kieleckiego starostwa.

O stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego mówił Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii. W jego opinii, powiat kielecki ominęły największe choroby, jak ptasia grypa czy afrykański pomór świń.

- W 2016 roku w sakli kraju wystąpiły dwa poważne zagrożenia w zakresie zdrowia zwierząt. Były to afrykański pomór świń oraz zjadliwa grypa ptaków. Nie odnotowano jednak przypadków tych chorób na terenie powiatu kieleckiego. HPAI wystąpiła natomiast w powiatach ościennych – przyznał lekarz. – W zeszłym roku odnotowano zwiększającą się liczbę nieprawidłowości jeśli chodzi o szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Podczas kontroli stwierdzamy brak tych szczepień.

Lekarz powiedział, iż weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ptasiej grypy, w którym złagodzono przepisy dotyczące środków ostrożności. Nowe rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uchyla rozporządzenie ministra z dnia 20.12.2016 r. Nowe wytyczne  zmniejszają środki ostrożności w sprawie ptasiej grypy.

- Posiadamy pozytywne wyniki wszelkich kontroli przeprowadzonych na terenie powiatu kieleckiego, jak misji FVO czy prowadzonego monitoringu pozostałości zwierzęcej, pestycydów w żywności, chemii czy biologicznych – powiedział Wiesław Wyszkowski. - Możemy być dumni z tego, że nasze zakłady stanęły na wysokości zadania. Większość kontroli, które mieliśmy z jednostek nadrzędnych wyszła dobrze. Nasz powiat jest ekologiczny jeśli chodzi o żywność.

następna porzednia powrót do listy aktualności