82.rocznica pacyfikacji Chęcin
2 Czerwca 2026Wicestarosta kielecki Tomasz Dulny wraz z członkiem Zarządu Powiatu Mariuszem Ścianą oraz radnymi powiatowymi Kamilem Prędotą i Pawłem Brolą uczcili w Chęcinach pamięć pomordowanych przez Niemców, bohaterskich mieszkańców Chęcin, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Delegacja władz powiatu złożyła wieńce przed pomnikami upamiętniającymi ofiary pacyfikacji.
2 czerwca 1944 r. w odwecie za akcje przeprowadzone w okolicach Chęcin przez Armię Krajową Niemcy aresztowali, a później zamordowali kilkudziesięciu mieszkańców.
- Pamiętajmy o bohaterach Chęcin, którzy heroicznie stawili czoła niemieckiemu okupantowi, przelewając krew za wolność Ojczyzny. Coroczne uroczystości są dowodem naszego patriotyzmu oraz żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia- mówi wicestarosta Tomasz Dulny.
Tegoroczne obchody związane z 82. rocznicą pacyfikacji Chęcin rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach wzruszająco przypomnieli o tamtych tragicznych wydarzeniach, specjalnie przygotowanym programem słowno-muzycznym.
Po nabożeństwie, które odprawił ks. Jan Kukowski uczestnicy uroczystości udali się na Plac 2- go Czerwca oraz Skwer Ojca Czesława Domańskiego gdzie złożono wieńce przed pomnikami upamiętniającymi poległych mieszkańców ziemi chęcińskiej.
Dziś mija 82 lat od tragicznych wydarzeń, które odcisnęły tragiczne piętno na kartach historii Chęcin. Noc z 1 na 2 czerwca 1944 roku była kulminacją niemieckiego terroru. Niemcy otoczyli miasto, ustawili stanowiska z bronią maszynową i przyprowadzili psy tropiące. Następnie rozpoczęli wyprowadzanie mieszkańców z domów i gromadzenie ich na rynku. Ewakuowano wszystkich - kobiety, dzieci, osoby starsze i mężczyzn. Kolejne grupy kierowano do budynku magistratu, gdzie dzielono ich na dwie kategorie. Wybrane osoby zakwalifikowane do pierwszej grupy miały ręce związane drutem i musiały leżeć twarzą do ziemi. Następnie wykorzystywano ich do prac przy umacnianiu niemieckich pozycji obronnych, później natomiast przewieziono ich ciężarówkami do więzienia w Kielcach. Pacyfikacja miała być odwetem za aktywność polskiego podziemia, w tym za akcję oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Józefa Domagałę „Wilka” na Czerwonej Górze. W wyniku tej operacji rozbito niemiecki oddział, zdobyto dokumenty oraz listy osób przeznaczonych do aresztowania. Niemcy odpowiedzieli falą represji.
7 lipca 1944 roku, opublikowano listę 42 aresztowanych mieszkańców Chęcin i okolic, które zostały rozstrzelane.
Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa.