do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Umów wizytę / Rejestracja pojazdówTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
Strona główna Dla Turysty Imprezy XIII Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu (27.05.2018)
 

To był piękny, wypełniony muzyką dzień. Dopisała publiczność i dopisała pogoda. XIII Jarmark Świętokrzyski, który odbył się w niedzielę, 27 maja u stóp klasztoru Ojców Oblatów przeszedł do historii powiatu kieleckiego jako niezwykle udany.

Wspaniała pogoda i duch niepodległości towarzyszył tegorocznemu Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który już po raz trzynasty odbył się u stóp klasztoru Ojców Oblatów. Na gości, którzy tłumnie przybyli na Święty Krzyż, czekały nie tylko występy artystyczne, ale i stoiska ze specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem artystycznym.

Jarmark tradycyjnie rozpoczął się od przemarszu procesji z relikwiami Krzyża Świętego spod Bazyliki, prowadzonej przez Orkiestrę Dętą z Ustki na błonia, gdzie równo w południe odbyła się msza święta. Przewodził jej superior sanktuarium ojciec Zygfryd Wiecha, który polecił modlitwie wszystkich, którzy ucierpieli podczas sobotniej nawałnicy. W homilii ojciec Zygfryd Wiecha nawiązał także do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która jak mówił była długotrwałym procesem. - To nie przyszło nagle. Niepodległość była najpierw w sercach ludzi, którzy żyli jej ideą. Musimy zrozumieć, że dziś naszą postawą, budowaniem jedności, także budujemy naszą niepodległość i naszą przyszłość – powiedział ojciec.

W uroczystej mszy, a potem we wspólnej zabawie uczestniczyli starosta kielecki Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, członkowie Zarządu Powiatu: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, sekretarz powiatu - Barbara Piwnik. Imprezę swoją obecnością uświetnili: poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, członek Zarządu Województwa - Piotr Żołądek. Na jarmarku obecni byli goście powiatu – delegacja powiatu słupskiego: starosta Słupski – Zdzisław Kołodziejski, wicestarosta – Rafał Konon oraz ambasador Węgier w Polsce - Orsolya Zsuzsanna Kovacs. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu kieleckiego, a przede wszystkim współgospodarz jarmarku – Andrzej Gąsior.

Do hasła tegorocznej imprezy nawiązał starosta Michał Godowski, otwierając XIII Jarmark Świętokrzyski. – Dzisiaj spotykamy się na największym wydarzeniu plenerowym powiatu kieleckiego. Rok 2018 obfituje w wiele ważnych wydarzeń, a wśród nich przede wszystkim obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także inny ważny jubileusz – 20 lecia istnienia powiatu kieleckiego. Dzisiaj pokazujemy wszystkim, iż stanowimy jedną wielką i wspaniała wspólnotę – powiedział starosta, który podziękował wszystkim gościom za przybycie. Szczególne podziękowania złożył na ręce gospodarza terenu – ojcu superiorowi Zygfrydowi Wiecha oraz współorganizatorom jarmarku wójtowi gminy Nowa Słupia – Andrzejowi Gąsiorowi oraz nieobecnemu na uroczystościach wójtowi gminy Bieliny – Sławomirowi Kopaczowi.

Starosta odniósł się także do ostatnich wydarzeń w powiecie. - Przychodzi nam świętować ten jarmark w trudnych dla nas okolicznościach. Nawałnica przeszła w sobotnie popołudnie przez gminy powiatu kieleckiego Bieliny, Nową Słupię, Daleszyce, Bodzentyn i Górno, zalewając domy i niszcząc uprawy – powiedział starosta.

Gości jarmarku ze sceny powitali także: Andrzej Gąsior, który gorąco podziękował wszystkim twórcom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie niepodległościowego widowiska. Poseł Krzysztof Lipiec, dziękował staroście kieleckiemu oraz samorządowi powiatu za to, że tak pięknie podtrzymują tradycje jarmarku, a dzięki temu folklor i tradycja wciąż są żywe w naszym regionie. Słowo do gości powiatu przekazała wojewoda także świętokrzyski Agata Wojtyszek.

- Dwa lata współpracy między naszymi powiatami, to niezwykła wymiana doświadczeń, poznawanie kultury i tradycji naszych regionów. Cieszę się, że nasza morska orkiestra z Ustki może wystąpić przed świętokrzyską publicznością – podkreślił starosta słupski – Zdzisław Kołodziejski. 

O wspólnocie samorządowej mówili także: Jan Cedro oraz Piotr Żołądek. – Rok 1990 zapisał się trwale w historii Polski, zmienił bowiem całkowicie rozumienie istoty samorządności. Gminy zaczęły być gospodarzami na swoim terenie. Obecnie, poprzez swoją działalność codzienną tworzymy wspaniałą wspólnotę samorządową – podkreślił Jan Cedro. Piotr Żołądek, członek Zarządu złożył podziękowania organizatorom za wspaniałą inicjatywę Jarmarku, który pokazuje potencjał kultury i gospodarki powiatu jak i całego województwa.Podkreślił doniosłość reformy samorządowej i efekty jej po dwudziestu latach. Podkreślił, iż wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. - Samorządność stwarza możliwości właściwego i ekonomicznego gospodarowania. Pragnę wyrazić życzenie, aby wszystkie nasze decyzje i projekty wychodziły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – powiedział.  

Część artystyczna XIII Jarmarku Świętokrzyskiego rozpoczęła się od występu mieszkanki gminy Bieliny - Emilii Chlewickiej, uczennicy 3 klasy gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach, która  od pierwszego utworu zaskarbiła sobie sympatię widowni. A potem przyszedł czas na prezentację artystów z gminy Nowa Słupia, którzy wystąpili przed publicznością z niezwykłym widowiskiem historycznym pn. „W drodze do wolności”, którego fabułę tworzyły ważne daty w polskiej historii oraz wydarzenia jakie rozegrały się od roku 1772 - I rozbiór Polski, poprzez Powstanie Listopadowe, działania Ks. Piotra Ściegiennego, Powstanie Styczniowe, twórczość Stefana Żeromskiego, pieśni niepodległościowe, wkroczenie Legionów Piłsudskiego do Kielc, okres I wojny światowej do dnia odzyskania niepodległości.

Warto podkreślić, iż uczestnikami widowiska były panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki”, Wesołe Kumoszki oraz „Modrzewianki”, członkowie Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”, instruktorzy instytucji kultury oraz młodzież szkolna uczęszczająca na zajęcia kółka teatralnego w Domu Kultury w Rudkach, którzy współpracują z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Tuż po występach reprezentntów z Nowej Słupi, najpiękniejsze melodie patriotyczne i niezwykły charakter orkiestr zaprezentowała Orkiestra Dęta z Ustki. Potem kolejno na scenie występowali młodzi artyści z gminy Bieliny – Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” z Huty Nowej, Zuzanna Bera z Lechowa, Zespół Śpiewaczy „Małe Bielinianki”.

Potem na scenie zobaczyliśmy kielecki chór „Fermata”. Jarmark zakończyliśmy koncertem Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Nasi goście mogli usłyszeć utwory marszowe i piękne pieśni patriotyczne. Warto podkreślić, iż każdy występ spotkał się z olbrzymim entuzjazmem tłumnie przybyłych na przyklasztorne błonia mieszkańców regionu.

Wiele sie działo poza sceną. Na turystów i pielgrzymów czekały kramy z regionalnym rękodziełem, swojskie jadło na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Wszyscy bawili się wspaniale. 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

28 maja
2018

XIII Jarmark Świętokrzyski

Kategoria: Aktualności
190 zdjęć

banery

poprzedni baner
 • EHsKTJpFFU-x-xDr2yloDiA0WfcukxZ3hLlfZwihc0DQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • DbpUJlPpD4H96t0iR0kMMzi4A-aQ4y2xVRR17xFx-ynQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • 8k-K3sTvAT67Z6YzuTtLFSW09sRC-T4Jj-4HjlehA5nQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • xWdjbocpszgDQcn0RuWxCh_nYJwH81SFdkNs9sqUpE_QgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • YGKGBliaFprZefHfGs3mkCE3mrMaOCI8xabUD0vCcPnQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • yJzLMRFEp6FcD58BnJWTJnIlxU_Wrxksg87lVNnLDqvQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • 44qUe4B7IBoEhO4Si60C76T_Y-LKl2LsZRj6mEQBmIXQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • Vh9tLS-F_bnFzf9DoUomgXXcd7R-m2FxMzQAvSGTeALQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • oNQCJc7AP4IkVMa14lFh9lQ59-3AlxMaYoxGb2FsQUbQgkO2EWLTp5PUy76eqeg9JzPU5x81_1X-WNV1ljjFIw

 • Zr0GBJRetuxnRx3gcn_OF6MEAk3xj-bYcFnZeRhp8YGfcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

 • wbat5AqILVCYhWVKp5WbpIdxhAEJfjL5SqdT9QW5oVCfcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

 • _Ay8sOxR7KVPwvkFhuJA4IlJ-ZUoZzWeOny2JssgIhufcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

 • dH2upCqUCuQPPS61bFNBdIWLzwq5zulx0Stx7akGhpqfcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

 • 7bsMw3JUT-ase-L3WHpz0AAD52tr2qYAJV4MEP0aAbmfcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

 • EtN3o6R_yB7wle5NDctiuuvobQFu0oBOxHWJI9kzq5yfcxTLs3Y1H0R7Dqvbzje20gNee_f-24439QcKbzZPLA

następny baner