do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
Strona główna Dla Gmin Sitkówka-Nowiny
08 maja
2019

Wielkie sprzątanie gminy Sitkówka-Nowiny

 

W sumie ponad 10 kontenerów odpadów, setki worków wypełnionych po brzegi i wiele godzin pracy ochotników, którzy zechcieli posprzątać świat – po innych.

Tak to się zaczęło…

W marcu tego roku w mediach społecznościowych została zainicjowana akcja TrashTag Challenge. Wiele osób dołączyło do sprzątania śmieci w swojej okolicy i publikowania swoich działań w Internecie. Wśród nich – mieszkańcy gminy Sitkówka-Nowiny.
Inspiracją do podjęcia działań stał się wpis profilu gminy na Facebooku, w którym opublikowano zdjęcie z pobliskiego lasu. Niestety, nie przedstawiał on piękna przyrody, ale gruz, styropian i inne pozostałości z budowy. Kamila i Piotr Piotrowicz ze Stowarzyszenia "Siła Woli" postanowili coś z tym zrobić. - My sami dość często spacerujemy nad Bobrzą i nieobce są nam podobne widoki – wyjaśniają. – Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć do ogólnoświatowej akcji TrashTag Challenge – dodają. Po nich przyszła pora na kolejnych mieszkańców, którzy zechcieli zmienić swoje zaśmiecone otoczenie. - W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców gmina postanowiła wesprzeć ich działania przekazując im worki i rękawice, a po zebraniu śmieci zabierając je z ustalonego miejsca – wyjaśnia wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. - Istotne dla nas jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne, dlatego zdecydowaliśmy aktywnie włączyć się do akcji zainicjowanej przez nich samych – podkreśla.

Sprzątanie w całej gminie

Po Woli Murowanej, przyszła pora na kolejne miejscowości. – Zgłaszali się do nas kolejni mieszkańcy, którzy chcieli posprzątać swoje otoczenie – mówi Sławomir Sobczyk zastępca kierownika referatu budownictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska. – Dzięki ich zaangażowaniu udało się posprzątać Trzcianki, okolice ul. Perłowej w Nowinach, okolice kościoła i przedszkola w Nowinach – wylicza. – Wszystkie śmieci zostały zabrane przez gminę, w sumie to dziesięć kontenerów – dodaje.

Wielki finał
Wielki finał wiosennego sprzątania gminy Sitkówka-Nowiny odbył się 27 kwietnia 2019 r. Z siedziby firmy Spływy kajakowe Bobrza-Nida uczestnicy akcji wyruszyli, by posprzątać okolice rzeki Bobrzy. Część z nich zrobiła to na kajakach - część - wędrując wzdłuż jej brzegów. Papierki, opakowania po żywności i papierosach, a także butelki, głównie po alkoholu można odnaleźć w przydrożnych rowach, na skwerach i w lasach. Nie lepiej jest w okolicach zbiorników wodnych i rzek. – Każdego roku spotykamy się z tą samą sytuacją – do Bobrzy wpadają wszelkie odpady wyrzucone przez ludzi. A, że dużo tu krzaków i korzeni drzew, zatrzymują się w zakolach rzeki, tworząc nieprzyjemny dla oka widok – mówi organizator spływów kajakowych Grzegorz Wiewóra. - Regularnie staramy się je wyławiać, ale to i tak za mało. Sytuacja nie zmieni się, póki nie zmieni się nastawienie ludzi – dodaje.

Na sobotnie sprzątanie przybyli nie tylko mieszkańcy gminy i pracownicy urzędu i jednostek organizacyjnych, ale także samorządowcy i sympatycy gminy. Dla wszystkich gmina zapewniła worki i rękawice do sprzątania, a po jego zakończeniu – kiełbaski z grilla. Otrzymali oni też drobne upominki – eko-woreczki na żywność.

Organizatorami finałowego wydarzenia sprzątania świata byli: gmina Sitkówka-Nowiny oraz  Spływy Kajakowe Bobrza-Nida.

- Ze swojej strony pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w sprzątanie gminy, a w szczególności organizatorom poszczególnych akcji: Urszuli i Hubertowi Stańczukom, Joannie Kozak-Plutce, Tadeuszowi Kucharczykowi, Robertowi Mularczykowi, Halinie Musiał, Kamili i Piotrowi Piotrowiczom. Dziękuję również pracownikom Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, którzy włączyli się do akcji – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • AfZo0RHJi_GTFojqvy8ePYK8ogdpdxN-ZFXALg6M60A

 • R9j2g9D11XK-yhhNyYOmzdTQRokjzE6kS6qA4a6my4k

 • tv7qjSh2RtqJe7AUfVn2Kh6RifEoijLT2DU9OKlRF-U

 • 8jifBJasVS-Z_4UIrmLbW1NtS__gAXVYjQAd9GpSKxY

 • 90REJemCr3xVceD4pMS17w-dw2G9omdh14ZSWap9TsY

 • dubosO578IdmHnptuTNIhjeaUwbIU6FJOlH8BCKKEE0

 • -3zBC4YeMJQsk7lL2jzCw5VmgY0K0Z0SSz7Te_Lrq7k

 • BzhDc7L7whbauVQft_EVSTQtV48HmN0rMsbbSvb5300

 • VFz3ruAvXGmaGcSI3NHfrnKPRGsS5958aYBf4Vc2-fY

 • Xb2DOVcXD6YFWF9DmwB3lM5irecCn9uLfiZXRV2km2c

 • PKx4ngcv5Zs1YoK0NLQ3xNXrrGkYOXu1zOUZh1KluzY

 • tG_XGRUJJ-biGIjEqYU7PWE-Af66-pF42zQdfdrNxU4

 • 5as8nSYMiRIw0RrsihClv-EQEaY5sxiNpNprfw4ryX4

 • flWhnxy1JYv_zxhHEsoLvcTqoXZ4omL7wpPRnm5FgXw

 • TyQ0RhfBFmEVRP1dCUGkNHaOICje1AHjsURWdhgyL_Q

następny baner