Zapraszamy na Jarmark Świętokrzyski!

12 Maja 2016
Ubiegłoroczny Jarmark Świętokrzyski
Ubiegłoroczny Jarmark Świętokrzyski

Już 29 maja po raz jedenasty spotykamy się na Świętym Krzyżu na Jarmarku Świętokrzyskim. Tegoroczna edycja Jarmarku odbywać się będzie pod nazwą „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji” i jak co roku będzie to dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Na Św. Krzyżu odbyło się ostatnie spotkanie organizacyjne dotyczące organizacji XI Jarmarku Świętokrzyskiego. W jego przygotowanie, oprócz powiatu kieleckiego, zaangażowane są także: gminy - Bieliny i Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

- Jarmark Świętokrzyski jest największą imprezą plenerową organizowaną przez powiat kielecki. To niezwykłe wydarzenie każdego roku przyciąga turystów i pielgrzymów nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski – powiedział starosta kielecki Michał Godowski. - Do udział w nim, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprosiliśmy wszystkie gminy powiatu kieleckiego, dla których będzie to okazja do zaprezentowania swojego potencjału kulturowego i artystycznego. Jestem przekonany, że organizowany na Świętym Krzyżu Jarmark na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalny naszego regionu.

Jarmark odbędzie się w miejscu gdzie bywały dawne jarmarki - na błoniach okalających Klasztor od strony północnej. Rozpocznie się tradycyjnie od mszy świętej polowej o godz. 11.30, którą poprzedzi barwny orszak. Warto zaznaczyć, że na scenie zaprezentują się artyści ludowi, kapele, zespoły śpiewacze oraz zespoły dziecięce, którzy swoje umiejętności prezentować będą w krótkich kilkunastominutowych sekwencjach.

- Program jest bardzo bogaty. Jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, przygotowanych przez gminy. Wiem, że dołożą one wszelkich starań, by zaprezentować się z jak najlepszej strony – dodała Barbara Piwnik, sekretarz powiatu.

Wszystko to przebiegać będzie w lekkiej konwencji żartu, dowcipu i satyry oraz w klimacie tradycyjnych jarmarków średniowiecznych. Tak jak w ubiegłych latach przewidziano również kiermasz rękodzieła artystycznego, atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz mnóstwo niespodzianek.

 - Podczas imprezy nastąpi Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej – dodał zastępca dyrektora WDK w Kielcach Alojzy Sobura. – Wszystkie zespoły są na bardzo wysokim poziomie artystycznym, pochodzą z różnych regionów kraju. Uważam, że to będzie wielki dodatkowy walor promocyjno – artystycznym tego jarmarku.

Sławomir Kopacz wójt Bielin oraz Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi zapewnili, że Jarmark to także niebywała okazja zasmakowania regionalnych potraw, nabycia niepowtarzalnych upominków i spędzenia czasu w miłej atmosferze.

Warto dodać, że Starostwo Powiatowe w Kielcach otrzymało dotację na organizację Jarmarku w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

- W ramach zgłoszonego do programu projektu „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji” podejmowane są działania mające na celu przybliżenie i kultywowanie tradycji ludowej poprzez muzykę i gwarę z terenu Gór Świętokrzyskich. Powiat kielecki otrzymał dofinansowanie w wysokości 49.725 złotych, które przeznaczy na organizację czterech znanych i lubianych imprez - Jarmarku Świętokrzyskiego, Przeglądu Kapel Ludowych, Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów - dodała Bożena Gumułka, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji.

- Wydarzenia te wpisały się już na stałe w kalendarz imprez folklorystycznych i pokazały, że stanowią niezbędne ogniwo w kultywowaniu i promocji naszej lokalnej tradycji. Dzięki otrzymanym środkom podniesiemy ich rangę.– zaznacza starosta kielecki Michał Godowski. - Oprócz ciekawych występów artystycznych, dla 50 osób przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty nauki gwary i śpiewu ludowego.

- Cieszymy się, że udało nam się skorzystać ze środków w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że w ramach tego programu po raz pierwszy o dofinansowanie mogły ubiegać się samorządy terytorialne na szczeblu powiatowym. Zapraszamy wszystkich miłośników dawnych tradycji do udziału w wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się na terenie powiatu kieleckiego – dodał starosta.

29 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu kieleckiego w fascynującą podróż do świata folkloru, tańca, śpiewu i dobrej zabawy.  Przegląd Kapel Ludowych z powiatu kieleckiego zaplanowano na 3 lipca. Wydarzenie, połączone z Konkursem na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego, w tym roku odbędzie się w Pierzchnicy. Na ostatnią z dofinansowanych imprez - Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów - powiat zaprasza 7 sierpnia do Chmielnika. Nie zabraknie pieśni, tańca i pięknych ludowych strojów.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów