Z dziennikarzami o Jarmarku

24 Maja 2016
Konferencja prasowa w Starostwie
Konferencja prasowa w Starostwie

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji”. Poruszono także tematy Jarmarku Świętokrzyskiego, inwestycji drogowych, nowych projektów i przedsięwzięć powiatu.

Wspaniałą przemową w gwarze świętokrzyskiej powitała gości podczas konferencji Ewa Siudajewska, znana regionalistka, która swoimi działaniami w powiecie kieleckim ocala od zapomnienia tradycje ludowe. Następnie starosta kielecki Michał Godowski przybliżył tematykę zbliżającego się Jarmarku Świętokrzyskiego. Podkreślił szczególnie wspaniałą współpracę, która przy okazji tego wydarzenia nawiązuje się między powiatem kieleckim i gminami.

- Dziękuję za to, że pokazujemy harmonijne działania 20 samorządów – 19 gminnych i powiatowego. Każda z gmin ma swój zasób tradycji i kultury lokalnej, który chcemy pokazywać podczas imprezy – mówił starosta.

Warto zaznaczyć, że na tegorocznym Jarmarku zaprezentują się nie tylko wykonawcy muzyki ludowej z powiatu kieleckiego, ale też niemal 400 osób, które wezmą udział w XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Dodatkowo, jak zaznaczył ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Trójcy Świętej, w dniu imprezy turystów i gości na teren klasztoru będzie dowozić bezpłatny autobus.

Tegoroczny Jarmark będzie współfinansowany ze środków programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Beata Piotrowska-Wróbel, kierownik referatu Promocji kieleckiego starostwa przybliżyła dziennikarzom szczegóły realizowanego przez powiat projektu „Góry Świętokrzyskiego kolebką tradycji” na który otrzymano 49.725 złotych.

- Oprócz Jarmarku finansowane będą także trzy inne wydarzenia: Przegląd Kapel Ludowych, Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów – zdradziła kierownik – Kładziemy nacisk na gwarę, taniec, śpiew z terenu gór świętokrzyskich.

Jak podkreślił Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach powiat kielecki to nie tylko kultura, ale też inwestycje drogowe. Wśród najważniejszych przedsięwzięć powiatu w dziedzinie infrastruktury drogowej wymienił realizowane ze środków budżetu państwa, współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy te realizowane przez powiat wspólnie z gminami.

- Przebudowy dróg w ramach współpracy gmin i powiatu będą prowadzone w 17 miejscach na terenie 12 gmin, zaś bodowa chodników przy drogach odbędzie się w 18 miejscowościach – mówił Jozef Szczepańczyk.

Kolejnym punktem wtorkowej konferencji prasowej było przedstawienie nowego projektu z obszaru pomocy społecznej, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - Projekt nosi tytuł „ „Myśląc o rodzinie” i został przygotowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jest skierowany rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i osób funkcjonujących w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. W ramach projektu zostaną uruchomione m.in. 3 mieszkania chronione dla rodziców w trudnej sytuacji życiowej wychowujących dzieci oraz dla osób usamodzielniających się – powiedziała Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Temat z obszaru edukacji przedstawił wicestarosta kielecki Zenon Janus. - Od września Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Chmielniku w Zespole Szkół Nr 3 w Chmielniku rozpocznie działanie w nowym budynku i z nowymi pracowniami dydaktycznymi oraz nowoczesnym parkiem maszynowym. Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom uczniów, którzy w ubiegłym roku w około 50 proc. wybrali kształcenie o profilu zawodowym – mówił wicestarosta.

Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach poinformował dziennikarzy o otrzymaniu przez placówkę nowoczesnego sprzętu do ratowania wzroku u wcześniaków. - Retinopatia wcześniaków to choroba niedojrzałej siatkówki, która towarzyszy dzieciom urodzonym na wcześniejszym etapie ciąży. Do tej pory, by pomóc takim noworodkom, trzeba było udać się do Łodzi lub Warszawy. Teraz otrzymaliśmy laser od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także mamy zapewnioną pomoc okulistów z Łodzi i dlatego takie operacje będą realizowane bez konieczności niebezpiecznego dla wcześniaków transportu – powiedział dyrektor.

Na koniec szczegóły tegorocznych Dożynek Powiatu Kieleckiego oraz gminy Masłów, które odbędą się 28 sierpnia przybliżył Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, zaś starosta kielecki Michał Godowski zdradził, iż 16 lipca powiat kielecki będzie współorganizatorem imprezy w gminie Raków pn. „Chańcza – Perła dwóch powiatów”.

Na konferencji gościli dziennikarze mediów regionalnych oraz gminnych, a także przedstawiciele samorządów gmin powiatu kieleckiego: wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz, wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik, wicewójt gminy Sitkówka Nowiny Łukasz Barwinek, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Mariusz Ściana.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów