Ponad pół tysiąca artystów w Chmielniku

8 Sierpnia 2016

Taniec i muzyka ludowa do późnych godzin nocnych panowały na rynku w Chmielniku. 550 artystów ludowych zaprezentowało się tu podczas XVII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

Słoneczna niedziela z folklorem

Pogoda dopisała podczas niedzielnego, organizowanego po raz siedemnasty przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku, Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. A zgromadzonym w Chmielniku artystom nie pozostało nic innego jak zacząć grać. I to z przytupem, bo na otwarcie imprezy zaprezentowali się  laureaci zeszłorocznego przeglądu: Zespół Pieśni i Tańca Morawica, Zespół Śpiewaczy Bolechowiczanie i Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”. Z godziny na godzinę powiększała się publiczność. Było kolorowo i tanecznie.

Popisy wokalne i ciekawą choreografię obserwowali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro oraz radni powiatowi  Kazimierz Bielecki, Stanisław Rękas i Zdzisław Zapała. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów - wśród nich Dariusza Meresińskiego z gminy Daleszyce, burmistrza Miasta i gminy Bodzentyn Dariusza Skiby, wójta Morawicy Mariana Burasa, Nowej Słupi Andrzeja Gąsiora, zastępcy burmistrza Chmielnika Mariusza Ściany oraz przewodniczącego Rady Miasta Chmielnik Sławomira Wójcika.

Obecny był również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

- Przegląd w Chmielniku to prawdziwe święto folkloru i jedyna taka okazja, by zapoznać się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego. Witam wszystkich zakochanych w ludowej twórczości. Samorząd powiatu jest przyjacielem lokalnej kultury – powiedział witając gości przeglądu starosta kielecki, Michał Godowski. - Podczas przeglądu zobaczymy nie tylko piękne ludowe stroje, ale także usłyszymy najpiękniejsze dźwięki lokalnej muzyki.  Dodam, że swój kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny zaprezentuje ponad 550 artystów z Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz solistów.

- Mam nadzieję, że te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwolą mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas, bowiem ogromny potencjał kulturowy tkwi w powiecie kieleckim. Poprzez przegląd pokazujemy to, co w kulturze ludowej powiatu jest najpiekniejsze – dodał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach. Na koniec przewodniczący zwrócił się do publiczności. - Tak cudownej i znakomitej publiczności dawno nie widziałem.

- Jest to chyba największy przegląd zespołów folklorystycznych w województwie świętokrzyskim. Życzę miłej zabawy w duchu rywalizacji, śpiewu, tańca i zabawy – dodał Marek Kwiecień.

Dobrej zabawy życzył również Mariusz Ściana: - Witamy na gościnnej ziemi chmielnickiej, spotykamy się, aby podziwiać kunszt, tradycje, melodie i piękno naszej ziemi – mówił  współorganizator przeglądu. Ciepłe słowa o przeglądzie wyraził Piotr Żołądek, który podziękował staroście i Zarządowi Powiatu za wspieranie twórców ludowych i dawanie im szansy prezentacji dorobku na scenie powiatowej: - Nie ma nic piękniejszego niż świętokrzyski folklor. Piękno można wyrazić prostym słowem, jak i dźwiękiem, a połączenie tych dwóch elementów daje nam wspaniały obraz naszego świętokrzyskiego dorobku. Spotkanie z folklorem należy do rzeczy wyjątkowych.

 Wyrównana walka artystów

Przegląd, poprowadzony przez Beatę Piotrowską-Wróbel i dziennikarza Michała Pustułę, rozpoczęła Wiktora Michta z gminy Bodzentyn. I tak na scenie prezentowało się 23 solistów, 29 Zespołów Śpiewaczych oraz 3 Zespoły Pieśni i Tańca. Występy artystów z powiatu kieleckiego oceniało jury w składzie Aleksandra Imosa, reprezentująca Muzeum Wsi Kieleckiej, Grzegorz Michta z Kapeli Ciekoty, dyrektor Szkoły Muzycznej w Jędrzejowie i Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa. Mieli oni trudny orzech do zgryzienia, bowiem artyści dali z siebie wszystko, pokazując ogromny talent i zapał. - Nieważne sa miejsca, ale to, że tutaj jesteście. Każdy może czuć się nagrodzony - powiedział Grzegorz Michta.

- Dopiero się rozkręcamy – zagrzewała do tańca i wspólnego śpiewu Beata Piotrowska-Wróbel. - Nasz przegląd jest doskonałą okazją do podtrzymania ważnych więzi i nawiązywania nowych przyjaźni – dodała. Każdy występ artystów był gromko oklaskiwany, a pod koniec przeglądu nasi goście ruszyli do tańca.

Nagrodzeni najlepsi

Podczas przeglądu wręczono Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Warto dodać, że nagrody te przyznawane są od 14 lat.

- „Glorią” nagradzamy osoby różnych profesji oraz zespoły za ich wyjątkowe osiągnięcia na niwie kultury powiatu kieleckiego. Osoby te wyróżniają się w sposób szczególny swoją pasją, wrażliwością i nieprzeciętnym talentem oraz przyczyniają się do zachowania i upowszechniania naszych lokalnych tradycji – wyjaśnił  Michał Godowski. - To grono ludzi, których cenimy nie tylko za talent. Poprzez swą działalność propagują ideę, aby łączyć, a nie dzielić.

Do tytułu najlepszego twórcy artystycznego zgłoszono trzynastu wykonawców w dwóch kategoriach: twórca dzieła lub wydarzenia oraz zespół artystyczny z powiatu kieleckiego.  Nagrodę główną w kategorii osób indywidulanych za osiągnięcia otrzymał Wiesław Kołodziej - prezes  i założyciel Towarzystwa Przyjaciół Zagnańska, kronikarz i regionalista, redaktor „Głosu Samsonowa”, pisarz.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Lucyna Lipczyńska za wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji kultury ludowej powiatu kieleckiego.

Lucyna Lipczyńska, kierownik Zespołu Świętokrzyskie Jodły obdarowana wyróżnieniem powiedziała: - Jestem bardzo wzruszona i bardzo dziękuję starostwu za docenienie mojej działalności. Wyróżnienie na pewno będzie mnie mobilizowało do dalszej pracy w dziedzinie kultury. Całe serce oddaje zespołowi i śpiewaniu.

Z siedmiu zgłoszonych do konkursu zespołów artystycznych nagrodę główną otrzymał Chór Masłowianie za upowszechnianie tradycji i kultury na terenie powiatu kieleckiego. Masłowski chór został założony przez Jana Pieniążka w 1921 r. Chór wykonywał pieśni religijne, polskie pieśni ludowe a także przedstawienia sceniczne. Od 2009 roku funkcję opiekuna muzycznego chóru sprawuje Michał Kopeć. Chór przeszedł kolejną transformację i jednocześnie rozrósł się do liczby 40 śpiewaków.  Nowy dyrygent z wielką determinacją podjął się kontynuacji dzieła poprzedników.  W tym roku chór Masłowianie obchodzi rocznicę 95-lecia istnienia.  Wyróżnienie powędruje do Teatru Grodzkiego Pod Basztami.

Odbierając nagrodę z rąk starosty, Maria Samiczak, kierownik chóru podziękowała za to, że starostwo doceniło masłowskich śpiewaków. – W imieniu wszystkich członków dziękuję za nagrodę i uznanie naszej działalności. Motywuje nas, by jeszcze ciężej pracować, tak by dotrwać do setki - mówiła.

Specjalnym wyróżnieniem za twórczość, bogaty wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji, kultury ludowej powiatu oraz swoją długoletnią działalność kulturalną obdarowaliśmy Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie.

- Dla nas to wielki sukces, wyróżnienie i ogromne przeżycie – mówiła Zofia Kuropatwa. – Ta nagroda to 25 lat pracy społecznej. Jesteśmy wzruszeni bardzo – powiedziała członkini zespołu.

Każdy ze zwycięzców otrzymał wyjątkową statuetkę – „Glorię”, stworzoną przez artystę – rzeźbiarza Sławomira Micka.

Piękny jubileusz

Podczas przeglądu jubileusz 40 - lecia obchodził Zespoł Ludowy ,,Śladkowianki” ze Śladkowa Małego.  - Bo my na tym świecie długo będziem śpiewać – rozbrzmiał piękny głos członków zespołu. – Każda nasza piosenka mówi, że warto śpiewać, bo życie jest piękne i piękny jest świat – dziękowały ze wzruszeniem panie z zespołu. Otrzymały gorące podziękowania od wszystkich gości naszego przeglądu.

Nagrodzeni w XVII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów:

Zespoły Pieśni i Tańca

Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno (gmina Łopuszno), Zespół Pieśni i Tańca ,,Furmani” (gm. Bodzentyn), Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie (gmina Bodzentyn)

Zespoły Śpiewacze

I miejsce Zespół Śpiewaczy ,,Echo Łysicy” (gm. Bieliny) oraz Zespoł Pieśni Ludowej z Marzysza (gm. Daleszyce).

II miejsce Zespół Śpiewaczy ,,Górnianecki” (gm. Górno)

III miejsce Zespół Folklorystyczny ,,Łabecanki” (gm. Morawica), Zespół Śpiewaczy ,,Sukowianki znad Lubrzanki” (gm. Daleszyce).

Wyróżnienia:  Zespół Śpiewaczy ,,Tumlinianie” (gm. Zagnańsk), Zespół Obrzędowy ,,Kowalanki” (gm. Sitkówka – Nowiny), Zespół Ludowy ,,Nidzianecki” (gm. Morawica), Zespół Śpiewaczy ,,Źródło Sanicy” (gm. Chmielnik), Zespół Śpiewaczy ,,Wolanecki” (gm. Morawica), Zespół Śpiewaczy ,,Pierzchniczanie” (gm. Pierzchnica), Zespół Śpiewaczy ,,Chełmowianki” (gm. Nowa Słupia),  Zespół Śpiewaczy ,,Sukowianki znad Lubrzanki” (gm. Daleszyce), Zespół Śpiewaczy ,,Śwarne Kakonianki” (gm. Bieliny),

Soliści:

I miejsce: Maria Żebrowska (gm. Morawica)

II miejsce: Stanisław Dygas (gm. Daleszyce)

III miejsce: Irena Gąsior (gm. Nowa Słupia)

Wyróżnienia: Helena Baran (gm. Morawica), Szczepan Królikowski (gm. Bodzentyn), Ryszard Kwiecień (gm. Chęciny), Marika Lamczyk ( gm. Piekoszów).  

Wiesław Kołodziej, regionalista i działacz społeczny. Założył Towarzystwo Przyjaciół Zagnańska, którego był prezesem. Skoncentrowany na zdobywaniu wszechstronnej wiedzy o swojej małej ojczyźnie i promuje te wiedzę. Opracowuje popularne hasła encyklopedyczne na temat fauny i flory, geologii, nazw miejscowości, historii oraz biogramy znanych mieszkańców. Zgromadzona wiedza obejmuje ponad 600 stron maszynopisu. Jest redaktorem Głosu Samsonowa, gazety wydawanej dwa razy w roku. Wspaniale posługuje się gwarą ludową, ma w posiadaniu kolekcje zabytkowych przedmiotów, kolekcję broni białej. Od kilku lat zajmuje się metrologią historyczną, gromadząc w swoich zbiorach ok 150 wag. Jest współautorem scenariusza wystawy stałej Muzeum Regionalnego w Samsonowie. Wiesław Kołodziej to kronikarz i regionalista o szerokich zainteresowaniach. Jego zaangażowanie w życie kulturalne miejscowej społeczności godne jest uznania i nagrody.

Lucyna Lipczyńska, spełnia się jako solistka kapeli ludowej i członkini zespołu KGW Sieradowianie. Od 2011 roku w Śniadce działa zespół „Świętokrzyskie Jodły”, którego jest założycielem i kierownikiem. Przez ostatnie pięć lat napisała wiele utworów, które prezentuje podczas swoich występów. Kocha folklor, prezentując go na wielu scenach godnie promując powiat kielecki.

Chór Masłowianie założony przez organistę Jana Pieniążka w 1921 roku był to czterogłosowy chór mieszany, liczący 60 osób. Potem wyłonił się czterogłosowy chór męski, żeński czterogłosowy, a następnie dziewczęcy dwugłosowy. W 1923 roku wszedł w skład  Wojewódzkiego Zespołu Śpiewaczego – jako chór Włościański. W 1945 roku po wyzwoleniu, wraca do Masłowa Jan Pieniążek i podejmuje pracę artystyczno – społeczną z zespołem i pracując nad repertuarem polskich pieśni regionalnych z okolic Masłowa. Zmieniające się czasy i ludzie wyznaczyli rytm działalności artystycznej chóru. Pomimo postępu cywilizacyjnego tożsamość Masłowian zostaje zachowana. Szukając kontaktu ze śpiewem realizują wewnętrzną potrzebą obcowania z pięknem, gdzie podstawowym walorem artystycznym jest prostota i szczerość w wyrażaniu uczuć. Przez ostatnie dziesięciolecie chór przeżywa renesans. Wiele osiągnięć daje siłę do dalszego działania

Teatr Grodzki Pod Basztami. Reżyserem Teatru jest Dorota Anyż, a scenografem Artur Anyż od lat prowadzący Fundację Studio TM w Kielcach.

Nagroda specjalna Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie. Został założony w 1991 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Leśnej z inicjatywy Elżbiety Nowak, a przewodnicząca zespołu została Krystyna Kuropatwa. Od początku swojej działalności, zespół koncentruje się na pielęgnowaniu świętokrzyskiego folkloru. Na scenie występują już 25 lat. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć czołowe miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem w swojej kategorii. Zespół osiągał wiele znacznych sukcesów.

 

Pełna fotorelacja z XVII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów  - Chmielnik 2016

https://goo.gl/photos/oyhDwv32RwiMiBBT7

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów