Obrady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

25 Maja 2016

W środę w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu wziął udział starosta kielecki – Michał Godowski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Józef Szczepańczyk i Marek Kwiecień oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Kielcach, Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, a także przedstawiciele gmin powiatu kieleckiego.

Pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach – mł. Insp. Piotr Kania omówił szczegółowo przebieg oraz zabezpieczenia tegorocznych Dni Diecezjalnych.

Wstępnie szacuje się, że w dniach od 19 do 25 lipca bieżącego roku na terenie diecezji kieleckiego przybywać będzie ok. 2500 pielgrzymów z zagranicy. Mundurowi prowadzić będą szeroko zakrojone działania by usprawnić przejazd remontowaną trasą S7 w kierunku Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, przygotują objazdy oraz przeprowadzą specjalne działania w poszukiwaniu broni oraz materiałów wybuchowych. Obecnie, wspólnie z diecezją prowadzone są spotkania informacyjne, których celem jest odpowiednie przygotowanie kwaterunków, by w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrożeń

Na dzień dzisiejszy parafie z terenu powiatu kieleckiego zadeklarowały przyjąć około 1523 pielgrzymów z zagranicy (50 w Bodzentynie, 20 w Chęcinach,40 w Rykoszynie, 50 w Piekoszowie, 47 w Nowinach, 200 w Morawicy, 120 w Daleszycach, 41 w Skorzeszycach, 20 w Kaczynie, 60 w Łagowie). Dokładna liczba przyjezdnych będzie znana po zakończeniu rejestracji, która trwa do 30 czerwca 2016 roku.

Prowadzone przez policję działania zostaną podzielone na odcinki – ich ilość będzie uzależniona od sytuacji operacyjnej i analizy ryzyka. Odpowiednia dyspozycja policji będzie uwarunkowana potencjalnymi zagrożeniami kryminalnymi i terrorystycznymi. Na tą chwile brak jest informacji od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewidzianych zamachach oraz przemieszczaniu się w rejonie powiatu kieleckiego ludności pochodzenia islamskiego.

Policja ostrzega, że podczas Dni Diecezjalnych może dojść do naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas imprez i uroczystości, wznoszenia obraźliwych okrzyków i haseł pod adresem innych narodowości, wystąpienia objawów paniki, braku reakcji na wydawane polecenia, nieprzestrzegania obowiązków porządku prawnego, niszczenia mienia, kradzieży, rozbojów, utrudnień w ruchu drogowym oraz używania materiałów pirotechnicznych.

Ks. Sławomir Sarek zwrócił uwagę na potrzebę informacji o alternatywnych możliwościach przejazdów przez powiat do Krakowa.

Bardzo ważną rolę przy organizacji Dni Diecezjalnych odegrają zastępy straży pożarnych. Komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – st. bryg. Sylewster Hamera zapewnił, że strażacy będą obstawiać miejsca imprez, zbiórek oraz parkingi samochodowe. Jednostki OSP z powiatu kieleckiego czynnie włączą się w zabezpieczenia parafii na swoich terenach.

- Powiat kielecki znajdował się będzie w samym centrum Dni Diecezjalnych. To bardzo ważne by w tym czasie odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pielgrzymów. Musimy także pamiętać o odpowiednim wyeksponowaniu walorów historycznych i krajoznawczych naszego regionu. Punktem szczególnym będzie Święty Krzyż i jego okolice, a także tereny Lasów Państwowych, gdzie odbywać się będzie szereg spotkań integracyjnych – mówił Michał Godowski, starosta kielecki.

Drugim punktem posiedzenia były ćwiczenia manewrowe PSP Kryptonim „H2O 2016”, które odbywać się będą w dniach 15-16 czerwca na terenie gminy Daleszyce, Górno i ewentualnie gminy Morawica.

Tematem ćwiczeń będzie eliminowanie skutków zagrożenia powodziowego z udziałem grup specjalnych, technicznych, płetwonurków oraz zaangażowaniem różnego typu pojazdów specjalistycznych. Lokalne jednostki wspomagać będą zastępy straży z województwa mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz słuchacze ze Szkoły Głównej Pożarniczej.

„H2O 2016” obejmie zbiorniki wodne: Piaskownia Suków oraz zalewy Cedzyna, Mójcza, Borków, Wojciechów oraz prawdopodobnie Morawica.

Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Sławomir Karwat podkreślał, że bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowym przeprowadzeniu ćwiczeń manewrowych będzie odpowiednio wcześniej powiadomienie mieszkańców gmin o prowadzonych działaniach w celu uniknięcia paniki.

Obrady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Obrady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
10

Obrady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów