Chętni do wojska

1 Lutego 2016
 

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie kieleckim. Przed komisją lekarską pierwszego dnia stawili się mężczyźni z rocznika 1997 z gminy Raków. Łącznie do kwalifikacji przystąpią 1444 osoby.

Prace komisji rozpoczął starosta kielecki – Michał Godowski. - Jak co roku, spełniając obowiązek wobec naszej ojczyzny spotykamy się, aby przygotować młodych ludzi do służby wojskowej – powiedział starosta kielecki. - Kwalifikacja wojskowa to zadanie ustawowe naszego urzędu. Powołana do tego komisja lekarska ma orzekać o zdolności do czynnej służby wojskowej zgłaszających się kandydatów, nadać im właściwą kategorię przydatności do służby. Mam nadzieję, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem.

- Urzędy miast i gmin z terenu powiatu kieleckiego zgłosiły do kwalifikacji 1444 mężczyzn z rocznika podstawowego 1997 - powiedziała Jolanta Oleszek, naczelnik Wydział Organizacji, Kadr i Spraw Obywatelskich kieleckiego starostwa.

Podczas pierwszego dnia kwalifikacji, Wojskowy Komendant Uzupełnień – ppłk Mirosław Smerdzyński z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej wręczył medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Srebrny medal otrzymali lekarze, którzy od 15 lat pracują w komisji lekarskiej: Katarzyna Sapeta i Marek Wojciechowski. Brązowe medale za zasługi dla obronności kraju trafiły do Elżbiety Dorocińskiej – Skrzypiec, Wioletty Gniazdowskiej, Elżbiety Staweckiej oraz Tadeusza Szotko.

- To bardzo ważny i jedyny medal, którym wojsko może uhonorować ludzi w cywilu - przyznał komendant.

Odznaczeni czlonkowie komisji podziękowali za odznaczenia. Byli niezwykle wzruszeni tą chwilą. – To bardzo miłe, kiedy ktoś docenia naszą pracę. Mam bardzo dużą satysfakcję z tego co robiłam podczas komisji lekarskich – przyznała Katarzyna Sapeta. - Cieszę się, że wojsko o mnie pamiętało – dodał Marek Wojciechowski.

Przed komisją lekarską pierwszego dnia stawili się mężczyźni z gminy Raków. Michał Gregulski z Nowej Huty uczy się w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. Jednak nie wiąże swojej przyszłości z wojskiem. - Chcę być elektrykiem i założyć własną działalność – przyznał szczerze. Natomiast jego kolega – Bartłomiej Okrzes z Głuchowa Lasy uczy się w Technikum Mechanicznym. Marzy, by zostać wojskowym. – Wybieram się do szkoły wojskowej – deklaruje młody chłopak.

Kwalifikacja potrwa do końca kwietnia.

W trakcie kwalifikacji wojskowej wszystkim stawiającym się osobom zakładana jest ewidencja wojskowa i wydawane są książeczki wojskowe. Określana jest również kategoria zdrowia. Komisja lekarska oceniając stan zdrowia mężczyzn przyzna im jedną z kategorii - A (zdolny do czynnej służby wojskowej), B – (czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju) lub E (trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny).

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów